„Това, което ще стане, е, че ще имаме легитимен човек на поста временно изпълняващ функциите главен прокурор, който ще се ползва от всички правомощия, от които Сарафов в последните месеци не можеше да се ползва.“ Това коментира за подадената оставка от Борислав Сарафов служебният министър на правосъдието Андрей Янкулов.

„Предполагам, че прокурорската колегия ще избере друг временно изпълняващ функциите. Това възстановяване на законността може да се случи с избиране на друг временно изпълняващ функциите, които да заема длъжността временно за един период от 6 месеца“, добави той.

Борислав Сарафов депозира пред Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет оставката си като и.ф. главен прокурор.

По думите на Янкулов това дава възможност тежката криза на правовата държава да бъде преодоляна поне от гледна точка на това да има легитимен главен прокурор.  

„Как и въз основа на какво е взел това решение, не мога да тълкувам", отговори Янкулов на въпрос дали решението на Сарафов е свързано с политическата обстановка предвид проведените избори в неделя.