От три общински системи за улично видеонаблюдение във Варна, нито една не следи трафика и инцидентите на пътя.
Не работят 130 камери, които са били разположени по основни булеварди на града още преди 12 години.
Камерите са работили за кратко, но не са въведени за постоянна експлоатация. През 2007 г. Варна инвестира 10 млн. лв. в система за видеонаблюдение. Тя е покривала входно-изходните артерии на града.
Аспаруховият мост единственият изход на Варна в посока Бургас и курортите по Южното Черноморие. Макар да предполага движение с висока скорост, тук ограничението остава 50 км/ч.
Само за около час, екип на bTV засече над 20 нарушители. И понеже най-често се бърза, вместо да разчита на улични камери, полицията разполага свой екип за по няколко часа всеки ден.
За първите шест месеца от 10 хил. нарушения на скоростта в града, 1 500 са именно на моста.
„Водачите започват да се съобразяват с непрекъснатото присъствие на дадено място на полицейския екип – същото е и с камерите, когато водачите знаят, че са контролирани и по този начин, логично те взимат мерки, за да бъдат по-дисциплинирани”, коментира Ивана Милева, говорител на ОД на МВР – Варна.
Старите и неработещи камери бяха собственост на съдружие между общината и австрийски доставчик. Миналата година местната власт откупува всички дялове, а сега е ликвидирала фирмата и е придобила оборудването.
„В момента се изгражда мрежата и при прехвърляне на активите официално към Община Варна цялата налична мрежа ще влезе на експлоатация в това предприятие, което ще обслужва контрола на трафика”, каза общинският съветник Христо Атанасов.
Колко от камерите са изправни и колко пари ще са нужни за ремонт и подмяна, не е ясно. Най-рано през 2020 г. Варна ще може да има ново видеонаблюдение.