61-годишен мъж от град по Черноморието - това се знае за най- богатия българин. Поне според данните от данъчните декларации, подадени до 18.00 часа във вторник. Мъжът е декларирал най-висок доход за годината - 13 милиона и 600 хиляди лева.
Иначе днес изтече последният срок, в който можеше да се подават данъчните декларация. Очакванията на приходната агенция бяха в рамките на деня това да направят 30 хиляди души.
В централна поща в София гишетата работят до 20.30 часа. Затова и след края на работния ден за повечето хора, салонът се напълни и се образуваха опашки. Затова всички, изчакали последния момент да се разплатят с данъчните, трябваше да се заредят с търпение.
Оказва се, че близо 9% от всички декларации се подават именно в последния момент. Тази година данъчните отчитат и положителна тенденция - всяка пета декларация е подадена онлайн.
Близо 5 000 хиляди семейства с ипотечен кредит са подали документи за данъчно облекчение. Диана отговаря изцяло на изискванията. Със съпруга й вече девета година изплащат ипотечен заем за 60 хиляди лева. През последните две години данъчните са им връщали пари заради ипотеката.
Тази година Диана няма да иска данъчно облекчение. Освен тригодишния Ясен, има и бебе - така времето й е кът. „Затова не съм се интересувала дали мога да ползвам облекчението след рефинансирането на заема, защото просто нямах време да се занимавам с банките”, казва жената.
Въпреки че от началото на тази година от възможността за данъчно облекчение могат да се възползват и чужденци, броят на младите кандидати не се е увеличил, отчитат от НАП. Причината - изисквания за брак и възраст.
„Това да единственото жилище и то да служи за обезпечение, дори ако човек наследи 1/10, 1/12 част от друго жилище, това автоматично изключва възможността за облекчение”, обяснява Росен Бъчваров - говорител на НАП.
И в пощата днес не бяха малко хората, които като Диана използват последния момент, за да подадат декларацията си. На опашката бе и предстоятелят на патриаршеския храм "Св. Ал. Невски" епископ Тихон. „Човек се разсейва, когато знае, че нищо не дължи и докато ги събере нещата и в последния момент се оказва, че липсва нещо”, коментира той.
Ако все пак човек има да плаща - дори парите да постъпят по сметките на данъчните на 7 май, лихви няма да се начисляват. Ако банковият превод обаче закъснее и е с дата след края на април - наказателните лихви набъбват всеки ден. Така не е изключено честитката от данъчните да дойде точно преди лятната отпуска.
Глобата за тези, които пропуснат да подадат документите, може да достигне до 500 лв. Разбира се при основателна причина може да се размине и само с предупреждение. "Честитките" от данъчните обикновено пристигат в началото на лятото, когато вместо за море, парите на задлъжнелите може да отидат за държавата.