Към 1 май вследствие на тютюнопушене у нас са починали над 11 хил. души, според шестмесечно проучване на фондация „Блулинк“, представено на пресконференция в БТА.
Съпоставителното изследване включва и последните налични годишни данни за тютюнопушене от СЗО, ЕК, НЦОЗА на полугодишна основа.
Според него за този период в световен мащаб починалите пушачи са 3 532 583, а от коронавируса - 224 172. Числата за България са - 11 048 жертви на тютюнопушенето и 68 на COVID -19.
Повод за представянето на данните е, че тази неделя - 31 май, отбелязваме Световен ден за борба с тютюнопушенето.
Според авторите на изследването институциите у нас избягват да се ангажират достатъчно с превенция и контрол на порока.
За тютюнопушене на обществени места глобата за физически лица е между 300 и 1000 лв., докато при неспазване на противоепидемичните мерки за коронавируса е между 300 и 2000 лв, отбеляза Христо Иванов, един от авторите на проучването. Освен това нарушителите на карантината се подвеждат и под отговорност.
На този фон липсата на решителност на институциите за справяне с тютюнопушенето е неприемлива, е едно от заключенията в изследването.
Затова добра идея е да бъде създаден междуведомствен съвет с представители на здравното, финансовото министерства, които да определят ефективните политики по тези теми, коментира д-р Гергана Гешанова, председател на УС на „Коалиция за живот без тютюнев дим“.
Според изследване на здравето на децата, цитирано от д-р Михаил Околийски, представител на офиса на СЗО у нас, България е на първо място между 45 европейски страни по брой ученици, на възраст 11-13 години, които пушат. И на второ място по брой младежи пушачи от 13 до 15 години, като 20 на сто от тях са момчета, а 38 процента са момичета.
Това, предупреди представителят на СЗО, е заплаха и за националната сигурност на страната, тъй като засяга пряко репродуктивната система.
В България, подчерта д-р Околийски, няма здравно обучение в училищната и предучилищната възраст, в което да бъде засегнат и проблемът с тютюнопушенето. Има вероятност и работна група в МОН работи по въпроса от следващата учебна година да бъдат въведени такива уроци, допълни той.
Страната ни води класацията в Европа и по липса на родителска подкрепа и ангажираност по проблема, добави д-р Гешанова.