Изнесените центрове на спешната помощ в София не са съкратили времето за пристигане на линейката. Резултатът от реформата е почти нулев. Този извод прави експертен анализ, година след разкриването на първия център.

Миналата година бяха разкрити 4 центъра - в Ботунец, Надежда, Студентски град и Люлин. По данни на здравното министерство от миналата година, проектът струва 10 хиляди лева.

В сградата на поликлиниката в Студентски град се намира един от изнесените центрове на Спешната медицинска помощ. Пред него обаче няма линейка, няма и медицински екип.

Стаята е празна, а апаратурата”- нова. Екипите за София и за 57 села са едва 13 и е невъзможно да бъдат задържани за дежурства в центровете.

„Например сега, колегата Милчо Борисов трябваше да бъде сега в този кабинет или в този район и да се скъси времето за пристигане до пациента. В момента той е в Люлин, тъй като пък там, в района на изнесения център в Люлин, колегата кара инфаркт за кардиологичната болница. И тъй като ангажираният за този център е свободен, той отива в Люлин. Ето това е ситуацията”, обяснява д-р Ангел Ангелов.

Екип на bTV намира Милчо Борисов в Инфекциозната болница, където е оставил млада жена от Овча купел. „Не мога аз да си се излежавам в Студентския град, а някъде да има пациент, който има нужда. И те са принудени да ни изпратят. Щото после ще кажете вие или някой друг - абе, вие що не дойдохте навреме”, коментира мъжът.

Дали ще има изнесени центрове и в Пловдив, Варна и Бургас, ще стане ясно след анализ на резултатите в края на годината, коментираха за bTV от новия екип на здравното министерство.