Високи резултати от изпита на учениците след 7. клас отчитат от МОН – както по БЕЛ, така и по математика.
Резултатите можете да видите ТУК.
По-важните данни:
- Средният успех по български език и литература сега е 53,86 точки от максимум 100.
- Продължава тенденцията към плавно нарастване на средния брой точки по математика, но въпреки това той остава нисък – 37,94 точки.
- Само трима седмокласници са пълни отличници и по двата предмета.
- Четиридесет и четирима имат нула точки и на двата изпита.
- Със 100 точки по български език и литература са 14 ученици, а по математика – 152. С нула точки по български език и литература са 223 седмокласници, а по математика – 208.
Разказът „Череши“ от Захари Карабашлиев като цяло не е затруднил учениците, показват резултатите.
Седмокласниците са предали текста, макар и невинаги подробно. Не всички са прилагали книжовноезиковите правила. Повече от половината не умеят да оформят текст графично.
Преобладаващата част от седмокласниците се ориентират в изучавани творби по отношение на герои, образи, теми, проблеми. Едва един от всеки четири обаче открива повечето или всички грешки в текст. Над половината от учениците не разчитат внушенията в откъс от изучавана творба.
По математика най-лесни са били задачите за ъгли.
Не се забелязва значително разместване спрямо предходни години сред регионите с най-високи постижения. С високи резултати и по двата предмета са София, Смолян, Варна и Русе. Както и при X клас, учениците от Ямбол и от Кърджали са значително по-добри по математика, отколкото по български език и литература. Обратното е в Перник. Там са по-силни по български език и литература. Габрово е в първата петица по български език и литература, а Бургас – по математика.
Възпитаниците на математическите и природо-математическите гимназии са традиционно с най-добри резултати и по двата предмета.
На национално външно оценяване по БЕЛ се явиха 57 538 ученици, а по математика - 57 328.