Сладоледът е любима храна за малки и големи през лятото. Често обаче той е заклеймяван като изключително вреден. Какви са митовете и фактите за действието на десерта върху организма – отговаря диетологът и експерт по хранене проф. Доннка Байкова.
Температурна разлика
Приемането на студени храни и напитки в горещата част на деня са изключително вредни. Затова експертът препоръча да консумираме сладолед в часовия диапазон между 8 ч. и 11 ч., както и след 16 ч. Проф. Байкова беше категорична, че студеният десерт трябва да се яде в малки количества – до 100 гр. и задължително да бъде с лъжичка.
„Така ще го консумираме по-бавно. Още от устната кухина организмът да се адаптира, леко да го затоплим, без да предизвиква шокови температурни разлики между собствената си температура и тази на тялото”, допълни диетологът.
Предозиране с количество
Консумирането на повече от 100 гр. сладолед крие редица опасности – започвайки от неговите съставки и стигайки до висококалоричната му същност.
Все по-често в хладилните витрини се забелязват сладоледи в цветовете на дъгата. Диетологът проф. Донка Байкова обаче е категорична, че всички вкусове, различни от шоколад и сметана са вредни за организма заради оцветителите, които са с високо съдържание на консерванти и „Е”-та.
„Те са боядисани с най-различни оцветители, около 100 на брой, най-,много алергизират съвременния човек, в частност тази рискова група – децата. Те са изкуствени обикновено, химически багрила, които крият риск да отключат алергична реакция, която може да бъде изявена с асматичен пристъп и бронхит или обрив”, каза още проф. Байкова.
Експертът посочи, че изкуствените багрила могат да предизвикат възбудимост на централната нервна система, а така едно дете може по-трудно да заспи. Тя допълни, че в състава им често има и трансмасни мазнини, които са канцерогенни в големи количества. Те се използват за запазването на структурата на сладоледа и по-трудното му разтичане в летните горещини.
Предозирането с десерта може да доведе до отключването и на редица автоимунни заболявания и дори онкогенеза.
Калории в излишък
Сладоледът е висококалорична храна, въпреки това – в умерени количества не би се отразил на килограмите на здрав човек. Една порция от 100 гр. студено изкушение съдържа средно около 360 калории.
За сравнение – една порция мусака има около 500 калории, 100 гр. млечен шоколад са 560 калории, а 100 гр черен хляб има 250 калории.
Полезни свойства
Студеният десерт има обаче и полезни свойства. Той е богат на триптофан, който активизира функцията на ендорфина, познат още като „Хормон на щастието”. Научни изследвания показват, че сладкото изкушение помага и при борбата със стреса.
С какво да се храним през лятото?
Проф. Донка Байкова препоръча през топлите летни месеци да се удвои консумацията на плодове и зеленчуци – по 400 гр. дневно. По думите на експерта по хранене, продуктите могат да се приемат и в различно от естественото им състояние – зеленчуците на крем супи, а плодовете на смутита.
„Специалистите казваме: „Апетитът определя потребностите”. През зимата предпочитаме по-блажни храни, сега предпочитаме леките храни”, коментира проф. Байкова.
По думите ѝ хората, които извършват тежък физически труд имат нужда от високолакорична храна и през лятото.
„Закуската трябва да е на въглехидратна основа – пълнозърнести храни, кисело мляко и задължително плод. За обяд се препоръчва риба, морски деликатеси или постни ястия, на базата на млечен продукт. За вечеря – месо без тлъстини, обилно гарнирано със зеленчуци”, посочи диетологът.
Напитки през горещите месеци
Питейният режим на организма трябва също да се съобрази с по-високите температури. Експертът по хранене препоръча повече консумация на трапезни, изворни и слабо минерализирани води. Пиенето на час през топлите дни пък има изключително полезно действие за организма.
„През светлата част на деня трябва да се намалят газираните напитки. Ако се консумира алкохол или кафе – те трябва да се приемат с достатъчно вода, защото дехидратират. През летните жеги действат много добре леко посолените безалкохолни напитки като айрана”, допълни проф. Байкова.
Диетологът беше категорична, че през лятото не трябва да забравяме да пием по една чаена чаша вода на всеки час.