Екип от Националния исторически музей (НИМ) работи по разкриването на уникален древнотракийски храм на близо хиляда и 400 метра надморска височина в Средна гора. Връх Кози грамади се намира в най-високата част на Същинска средна гора. На това място през 8 век преди Христа тракийското племе одриси правят култово светилище в чест на Зевс и Хера.
„Този храм е с уникална планировка, с неизвестни досега четири кръгли олтара, разположени в централната част на храма. След 4 век християните идват на това място и заличават всичко езическо, но за сметка на това построяват една малка еднокорабна базилика, която всъщност маркира култовото място за епохата на късната античност”, разказва Иван Христов - ръководител на експедицията и зам.-директор на НИМ.
Крепостна стена е обграждала древното светилище. Направена е от огромни добре обработени камъни, тежащи най-вероятно по около тон.
Сред най-новите находки е почти изцяло запазена оброчна плоча с образите на Зевс и Хера. Открити са и зарчета, които най-вероятно са били използвани за гадаене, както и монета от времето на тракийския цар Котис Първи, каквито има само в три музея в света. Археолозите са впечатлени и от останките от керемиди - подобни са намирани само на още едно място у нас.
„За нас представлява най-голям интерес ето това лющящо покритие, което имитира злато. Със сигурност това свидетелства за високия социален статус на хората, които са обитавали светилището”, обясни археологът Стилиян Иванов.
Работата на археолозите продължава. Очакват ги около 50 квадратни метра терен и около 13 века история.