Национална карта ще показва недостига на аптеки. Целта е да се подобри достъпът до лечение, какъвто нямат десетки хиляди българи.
В село Люлин живеят около 800 души. Там никога не имало аптека. Имало е обаче здравна служба. В нея бил лекарят, а в него - лекарствата.
Семействата с малки деца поддържат налични най-важните медикаменти - купуват си ги от Перник.
„Две деца имаме - за температура, за нос, за гърло задължително. За по-възрастните хора ще е удобно да имат обаче. Те няма как да отидат. Ако нямат и роднини”, казва Теодора Димчова.
В съседното село живеят около 1600 души.
Допреди няколко години в село Дивотино е имало аптека. Тя се е намирала в сградата на кметството и е обслужвала съседните села.
И те си купуват лекарствата от Перник:
„Дават ни всеки месец карта за пътуване. 4 пъти в месеца да ходим до града безплатно възрастните. Но ако нещо ти е лошо и аспирин нямаш.... няма, това е”, обясни Магда Миланова, с. Дивотино.
Затова от Здравното министерство предлагат аптечна карта. Тя ще е разделена на области с информация за демографията и използването на лекарства за домашно лечение. Ако има недостиг, ще се откриват филиали на аптеки при облекчени условия.
Фармацевтите обаче имат опасения.
„Когато един фармацевт иска да открие аптека, да се види къде населението има нужда от аптека и тя да се открие там”, смята Саад Алуани, фармацевт.
Филиалите ще работят поне по 4 часа 2 дни в седмицата.