С около 30 на сто се увеличават парите за членовете на районните избирателни комисии. Основната причина за по-високото заплащане е повишената сложност на изборите.

Председателите на районните избирателни комисии ще вземат 2300 лева, вместо 1800 лева. Членовете на РИК ще получават по 1900 лв.

Шефовете на секционните комисии ще получат по 275 лева, а членовете – 234 лв.

При определянето на сумите за изборните администратори не е взет предвид броят на секциите в един район.

„Не е справедливо. В Бургас секциите са 760, а в Ямбол - 280. Най-ощетени са в секционните комисии, защото заплащането им е намалено за участие в обучение. При тези трудни избори, обучението е необходимо“, каза Фани Семерджиева, председател на ОИК-Бургас.

Повишените възнаграждения не правят разлика в отчитането на машинен или хартиен вот.

От план-сметката за изборите 38 милиона лева са за членовете на секционните избирателни комисии. Почти 8,5 милиона лева са за членовете на районните избирателни комисии, както и на администрацията на Министерския съвет, който извършва логистика.

Ако гласуваме в секция без машини, експертите смятат, че ще има забавяне на резултатите заради броене на преференциите на ръка и то при избори, които се провеждат 2 в 1.

„Ние предлагаме от много време да има ценз - поне председателят на всяка една изборна комисия да е човек с правно образование“, коментира изборният експерт Стоил Цицелков от Обществения съвет към ЦИК.

Членовете на районните избирателни комисии, освен заплата за времето, в което изпълняват функциите си, ще получат еднократно и по 400 лева. Тези пари са за подготовка на материали, обучение на членовете на СИК, за предаване на книжа и материали и приемане на изборните протоколи с данните от гласуването.