Защо смятате, че хората ще гласуват за вас?

Знаете ли, аз всеки ден съм в различен град и се виждам с различни хора. Всеки ден виждам в хората нетърпимостта към ненормалността. Моята мисия е да върнем нормалността в България – в политиката, в обществото и в живота. Затова и хората, с които всеки ден се виждам, ме подкрепят и ми вярват.

Какво се промени в България през последните три месеца и взеха ли си политиците поука от протестите и гнева на хората?

В момента в България истината и нормалността са изтикани в ъгъла. Затова и протестите изригнаха по този начин. А политиците се изплашиха, стреснаха се, но не виждам да са си взели поука. Това е и основната промяна – гражданите почувстваха, че от тях може да зависи развитието на обществото, а политиците се изплашиха от същото. Въпреки това вярвам, че тази ситуация е възможност – възможност нормалността да излезе на повърхността.

Смятате ли, че е необходима конституционна реформа – намаляване на броя на депутатите и въвеждане на възможност за отзоваването им?

В нашата програма категорично е защитена нуждата от конституционна и политическа реформа. Най-важното е да бъдат намалени депутатите и заедно с това субсидиите за партиите да паднат наполовина. Депутатите трябва да могат да бъдат отзовавани от гражданите, които са ги избрали. Конституционната реформа е изключително важна и поради още една причина – трябва съдебната система да заработи ефективно, а това ще се случи само чрез промени, които категорично да отделят съдебната власт от политическите й зависимости и заедно с това да гарантират механизми за осигуряване на контрол и баланс в съдебната власт.

Какво е личното Ви послание към избирателя и за какво ще работите през следващите четири години, ако бъдете избрана?

Аз всеки ден се виждам с избирателите си, всеки ден съм в различен град, в различно село. Това е и моето послание – политиката за гражданите. Политика, в чийто център стои обикновеният човек, който иска само няколко много прости неща – иска върховенство на закона и на справедливостта, иска възможност за развитие на себе си и на семейството си и иска да живее в една нормална европейска страна.

Смятате ли, че България е в институционална и политическа криза и каква е вината на партиите за това?

България е преди всичко в партийна криза – хората просто нямат доверие в партиите. Това е и моята лична мисия – искам да покажа, че в политиката трябва да се прави от нормални хора за нормални хора. Когато в обществото ни настъпи нормализация, тогава ще можем безпроблемно да се справим с която и да е криза – с партийната, с политическата, а дори и с икономическата. Сетете се за Германия след Хитлер – страната е във всички възможни кризи – няма работеща икономика, пътищата са разрушени от войната, свободата и личността са погазени. Но когато страната се нормализира, успява за няколко години да излезе от всички кризи и да се превърне във водещата икономическа сила не само в Европа, но и в целия свят. Не само това, но Германия става и пример за успешно общество. Това е моята мечта за България – да се превърне в страна, която след години всички да дават за пример и да казват – преди те бяха най-бедни в Европа, а сега са най-динамични и най-модерни.

Как виждате развитието на България през следващия мандат – в икономически и в политически аспект?

Аз имам визия за България. Зная как трябва да изглежда страната ми. Най-важното нещо е политиката и икономиката да функционират в полза на хората. Това е правилният начин за развитие на обществото. Това е начинът, по който Европа се е развивала и се развива, това, в крайна сметка, е и най-нормалният начин страната да се развива. Когато успеем да постигнем това, всичко друго ще дойде на мястото си.

България е член на ЕС, но въпреки това се сблъсква с доста проблеми от международен характер. Според Вас, как бихме могли да преодолеем все още скептичното отношение към нас в ЕС?

България изпитва трудности с членството си в Европейския съюз поради една причина – Eвропейският съюз е семейството на страните, в които върховенството на закона и грижата за обикновените хора е абсолютното правило. За европейските страни това не е някакъв огромен скок на волята – не, това е просто нормалното състояние, в което те функционират. Това искам да се случи и в България. Това е моята визия.

За или против влизането в Еврозоната и въвеждането на еврото и защо?

На този етап това е въпрос, по който икономическите специалисти трябва да дават мнение. Стратегическата цел на България е общото европейско семейство с неговата единна валута. Кога ще е най-подходящият момент за това, на този етап, не може да се каже. Аз лично продължавам да вярвам във всички улеснения, които единната валута предоставя както на фирмите, така и на домакинствата.

За или против по-големи възможности за участие на гражданите непосредствено в политическия процес и защо? Какво е отношението Ви към референдумите?

Вторият стълб от нашата политическа програма е гражданският стълб. Гражданите трябва да имат по-голяма възможност да участват в политическия живот на страната си. Референдумите са най-успешният инструмент за гражданско включване. Но референдумите могат да се правят само, когато преди това специалистите и политиците са свършили работата си – само когато всичко е сложено на масата и е известно за обществеността. Преди референдумите стои прозрачността на властта.

Освен законодателната власт, която е обект на много критики, хората изпитват недоверие и към съдебната. Необходима ли е реформа там и каква?

Както казах по-рано, необходима е конституционна реформа, която да съживи работата на съдебната система. България ще бъде разглеждана като лошото дете на Европа, докато не оправим собствените си проблеми с върховенството на закона. Реформата в съдебната власт започва с изхвърлянето на политическите партии от нея. Когато това бъде постигнато, ще се отвори нов хоризонт за борба с дефицита на справедливост – тази борба ще се води чрез законови промени – ще се защити принципът на случайно разпределение на делата и ще бъдат въведени законови срокове за максимална продължителност на делата. Накрая ще се създадат условия за прозрачност и баланс в съдебната система, така че цялата енергия на гражданското общество да бъде канализирана в това, да не позволява на държавата да не си върши работата. Когато това се случи, българското общество ще се нормализира и ще започне да работи за своите граждани.
 
*Съдържанието на материала е платено.