Кандидат-депутат може да бъде избран и с по-малко от 500 гласа. Това показаха отчетени от експертите проблеми в системата, която изпраща депутати в Народното събрание

Петя Раева е бивш депутат, като на предходни избори води две листи - във Видин и в Пловдив. В Пловдив не влиза парламента с получени над 6000 гласа. За сметка на това е избрана от Видин, където получава само 474 гласа.

По думите ѝ това е напълно закономерно. „Може би с тези 474 гласа аз мога да се нарека най-голямата късметлийка, която е влязла в Народното събрание. Мисля, че този случай е най-фрапантния в цялата история”, коментира тя.

Експерти обясняват механизма – взема се общият брой гласове за съответната партия и се вижда на колко мандата съответстват те. Едва след това мандатите се разпределят по региони. Там където гласовете на партията не стигат за мандат, за да не "изгорят", те се прехвърлят към друг регион.

Според Румяна Сидерова, която е член на ЦИК, цената на мандата зависи от броя на мандатите в този регион и броя на избирателите. „По конституция в един регион не може да има по малко от четири мандата”, допълва тя

Аномалията идва от там, че има няколко района, в които ако се отчита само населението, мандатите трябва да са по-малко от четири, казват от ЦИК. Колко е средната цена на един мандат се определя като се раздели броят на действителните гласове на 240, колкото са депутатските места. На последния вот тя е 15 137 гласа.