Дори 24 часа след затварянето на последната секция за гласуване, изборите за евродепутати все още са най-коментираната тема на Стария континент – макар никой да не е изненадан или шокиран от новото разпределение на местата.
Ден след края на поредицата от вотове в страните членки е ясно и друго – бойното поле беше относително тясно от гледна точка на избирателната активност. Тя отново не можа да достигне 50 на сто.
Сред страните с най-малко гласували е Чехия. Там само 19% от гражданите намериха време да отидат до урните.
Залитане в крайност
Статуквото в ЕП се запазва въпреки новите формации и преразпределението на някои от местата. Консерваторите ще разполагат с 214 мандата, социалистите - със 189, а либералите и демократите - с 66. Зелените ще имат 52 места.
Данните показват, че големите партии губят депутати в сравнение с досегашния парламент. Най-голяма е загубата за Европейската народна партия. За сметка на това нараства присъствието на крайнодесни и крайнолеви формации.
С общо около 140 места, евроскептиците ще имат голяма роля в диалога (или в липсата на такъв) през следващите пет години. Става дума за политически сили, които искат да ограничат правомощията на европарламента или даже желаят родните им държави да напуснат блока.
Френският министър-председател дори описа тази тенденция като „политическо земетресение”.
Популярният и в България Найджъл Фараж и неговата антиевропейска партия очаквано ще има глас в новия парламент. А целта му е да извади Великобритания от съюза.
„Армията от хора на Партията на независимостта проговори тази нощ и това доведе до възможно най-необикновените резултати, които сме виждали от 100 години. Горд съм, че ги доведох до тук”, заяви Фараж.
„Разбира се, очаквахме такъв тип разпределение и това се потвърждава и от резултатите през миналата нощ. Мисля, че хората са психически подготвени за следващия парламент”, коментира политическият анализатор Дейв Кийтинг.
Кой ще води парада?
Още една битка на европейския фронт все още не е приключила напълно - тази за председател на Европейската комисия.
„При положение, че ние победихме на тези избори, аз имам пълното право да стана следващият президент на Европейската комисия”, уверен бе десният Жан-Клод Юнкер.
Левият му конкурент Мартин Шулц на свой ред напомни, че „без съгласие със социалдемократите в парламента, никакво мнозинство не е възможно”.