Експремиерът Иван Костов ще ръководи "Лаборатория за управление на рискове" в Нов български университет. Бившият лидер на ДСБ представи публично проекта, обяснявайки, че в рамките му ще се изготвят доклади и анализи за рисковете пред страната.

В изграждането на лабораторията участват експерти от департаментите "Бизнес администрация", "Икономика", "Политически науки" и "Национална и международна сигурност". В присъствието на вътрешния министър Цветлин Йовчев и председателя на парламентарната комисия по вътрешна сигурност Атанас Мерджанов, Костов увери, че няма да си позволи каквито и да било идеологии в изследванията.

„Работата ни ще е фокусирана върху националното съгласие”, посочи той и допълни, че точно и стриктно ще се прилага международният стандарт за управление на риска - ISO 31000 от 2009 година.

Костов ще наблюдават 29 първични и вторични рискове. Той обясни, че първият доклад, по който работи и ще има публикация, е свързан с рисковете за страната ни, предизвикани от бежанската криза. По думите му най-опасното на риска с нелегалната имиграция е, че той е непредвидим.

В представянето на лабораторията, Костов направи анализ на ситуацията в страната, посочвайки, че в България вече 5 години няма устойчиво развитие, БВП е на равнища под 2008 г., демографското състояние е особено тежко, а икономическото неравенство в обществото продължава да се задълбочава.

Йовчев от своя страна поздрави университета за идеята за създаване на лабораторията и добави, че проектът трябва да бъде подкрепен. Според него обаче няма как да се избяга съвсем от политиката, защото оценявайки рисковете, трябва да има единна визия за това как да се развива България. „Без такава визия много трудно можем да дефинираме целите, които искаме да постигнем, и от там рисковете, които произтичат за България от промяната в обстановката и в средата”, посочи министърът.