Главният прокурор Иван Гешев се яви в правната комисия в парламента. Той заяви, че го е направил, защото уважава Народното събрание като висш орган в една парламентарна република.

„Радвам се, че съм поканен от Народното събрание, въпреки че уважението между институциите означава да бъде даден един разумен срок да се явиш, когато си поканен. Направих всичко възможно да се явя, защото бях доста далече от София. Съществуваше реална възможност да не стигна, но направих всичко възможно. Очаквам, че това уважение, което изпитва прокуратурата, е взаимно от изпълнителната към съдебната власт“, каза Гешев.

Той заяви, че в петък или понеделник ще внесе в Конституционния съд искане за обявяване на противоконституционност на чл. 24 от правилника на Народното събрание.

"Моето становище е, че той противоречи на Конституцията. Обръщам внимание на конституционно решение от 1995 г., когато е атакуван един текст от тогавашния правилник за работа на НС. Там изрично конституционните съдии са казали следното: в парламентарни комисии не могат да бъдат канени президентът, вицепрезидентът, конституционните съдии и магистрати. Тоест в парламента може да бъде поканен главният прокурор от НС. Постоянните комисии, каквато е и правната, осъществяват парламентарен контрол", обясни Гешев.

"Трайна е съдебната практика, че по отношение на съдебната власт не е допустим съдебният контрол. Това е така, защото нееднократно конституционните съдии са посочили, че това променя баланса на държавата и в частност принципа на разделение на властите. Но за добро или за лошо в днешния правник съществува член 24. Макар и според мен той да противоречи на Конституцията, правилникът има силата на закон", заяви главният прокурор.

"В Конституцията пише терминът „поканен“ и затова съм тук днес, както и от уважение към парламента и народните представители", допълни той.

Иван Гешев изрази надежда за нормален диалог в правната комисия в съответствие с принципа на разделение на властите.

"Има съществени проблеми, които касаят българското общество, касаещи престъпността. Те могат да бъдат решение само и единствено с взаимодействие и съответни законови промени", каза Гешев.

По думите му с морално остарели закони трябва да се решава борбата с престъпността, а Наказателният кодекс е от 1968 г.

„Това е в полето на Народното събрание. Българската прокуратура изпълнява законите, а не ги създава. Докато парламентът не изпълни задълженията си, а именно да го приведе към нормалните обществени отношения, сме длъжни да прилагаме закона такъв, какъвто са приели депутатите“, заяви той.

Главният прокурор коментира и полицейското насилие и разпространените в публичното пространство кадри. По думите му всяко насилие е недопустимо, но не може да коментира повече, тъй като други прокурори се занимават с досъдебното производство и изясняват фактите по случая.