Социалните придобивки в сектор „Сигурност”трябва да се запазят, като обаче трябва да се направи разграничение кой какъв тип работа върши. Това заяви в предаването „Лице в лице” вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
Според него хората, които вършат чиновническа работа в сектор „Сигурност”, би трябвало да бъдат приравнени със статут на държавните служители.
„Тези обаче, които са на улицата, които гасят пожари, които пазят хората от като Волен Сидеров и така нататък, аз мисля, че тази разлика би трябвало да бъде направена. Ако има дискусия в кабинета, това е позиция, която не е нова и която аз защитавам още откакто приемахме промените в пенсионната система”.
Това, което е неприятно е, че действително, вместо да има спокоен разговор, започнахме с напрежение, заяви още социалният министър:
„Аз днес слушах интервю на министър Горанов, който каза, че няма никакво намерение да намалява заплатите, просто тези надбавки за клас ще влязат в заплащането на съответната длъжност и никой няма да има намалена заплата. Мисля, че някъде е счупен диалогът.
Мисля, че е проблем на взаимно разбиране, понеже имам опит преди няколко месеца с разговори. Много са чувствителни колегите от този сектор. В някои от отношенията имат основания, затова трябва да стане един прозрачен, спокоен, публичен диалог. На никой не би трябвало да се намалява заплатата и би трябвало да се направи разграничение между тези, които работят без особен риск чиновническа работа и тези, които са действително на улицата и се подлагат на риск".
Приехме промени в начина на пенсиониране за хората, които работят в сектор „Сигурност” след доста диалог със синдикалните им организации, включително с професионалните ръководства, след няколко месеца разговори, и не мисля, че това е проблем, каза социалният министър.
Въвеждането на възраст е значителна промяна за работещите в сектор „Сигурност”. Теоретично те можеше да се пенсионират на 45 години, от следващата година това ще става на 52 години и 10 месеца, което не е малко, добави министър Калфин.
За цигарените фабрики
Тук става въпрос за липса на договореност, липса на разговор, защото има прекалено много сектори, в които въобще нямаше разговори между работодатели и синдикати, заяви министър Калфин и добави:
"Според мен няма как да насърчаваме това нещо, точно обратното. Но в тези, в които е имало разговори, и не са се разбрали, това беше единственият сектор от няколко, в който има спад на средната работна заплата, спад на средния осигурителен доход за първото шестмесечие на тази година и плюс това показано намаление на печалбата за миналата година.
Това са критериите, които са най-близки до минималния осигурителен доход, така че действително се опитах, мисля, че надали някой може да ме заподозре в особена любов към съответния господин (Пеевски), публични мнения много съм изказвал, нито към този вид индустрия, за мен те са еднакви.
Това показваха обективните критерии. Ако някой се беше постарал да каже: "Аз не съм съгласен, нека други критерии да използваме", окей.
Приемам, че може би недобре сме обяснили, но действително критериите бяха обективни, още повече там нямаше задържане, тъй като заради повишаването на минималната работна заплата, няма да има сектор, в който да не се повишат минималните осигурителни доходи.
За мен е изключително важно доходите от труд да растат, включително минималната работна заплата, като за следващата година предложих на синдикати и работодатели един съвсем различен механизъм за определяне на тези доходи. Той обаче предполага ангажимент от тяхна страна. Колкото повече се срещат и се договарят и намират начин да намерят компромис помежду си, толкова по-добре.
Държавата, както и досега, няма да е против и да бутне нито една договорка, която те постигнат помежду си. Нека заедно да седнат и да се разберат, не да обвиняват държавата, че прави едно или друго нещо".