Ще овладеем кризата с бежанците във всичките й аспекти, увери вътрешният Цветлин Йовчев. Заедно с колегата си от военното ведомство - Ангел Найденов, и началника на отбраната генерал Симеон Симеонов, Йовчев инспектира изпълнението на задачите през първия етап от операцията на Сухопътните войски "Съвместни усилия – 2013 г.".

Тримата държавни мъже провериха гранично съоръжение, което не позволява преминаването на нелегални имигранти през българо-турската граница.

Вицепремиерът коментира, че потокът е намалял значително. И той, и военният министър съобщиха, че за последното денонощие няма нито един нелегално преминал границата ни.

Йовчев изброи какво предстои да се случи у нас във връзка с решаването на проблема с бежанците. „Първото е, че Държавната агенция за бежанците (ДАБ) трябва да вдигне капацитета си да излиза с решение за даване на закрила или отказ в рамките на 100-150 на ден. Очаква се освен това да бъдат завършени комплект от мерки в агенцията, които ще позволят да се разшири капацитетът на действащите места за настаняване. Очаква се и нарастване на темповете, с които ще се извеждат от страната нелегални емигранти, нямащи основание да търсят закрила тук”.

Според данните, изнесени от Йовчев, от началото на годината 11 155 са нелегално преминалите нашата граница лица. От тях 10 848 са преминали зелена граница, тоест не през КПП-та. 10 766 от тези лица са преминали границата ни с Турция. Към момента в центровете на ДАБ има 4188 души, а на външни адреси за собствена сметка – 4595 души.
Вътрешният министър посочи още, че в момента 1100 полицай са командировани по границата. Това струва около 80 000 лева на ден на хазната.

По време на първия етап на операция "Съвместни усилия - 2013" военните от сухопътни войски са укрепили 107 км от пътищата в района на границата с Турция, където ще бъде построена и така наречената стена. Това е съоръжение, което ще бъде дълго 33 километра и ще бъде изградено с цел да се намали броят на тези, които нерегламентирано минават границата.

Изграждането на самото съоръжение ще е вторият етап от операцията. То ще представлява оградна мрежа, съчетана с режеща тел. Тя ще е висока 3 метра и ще отстои на 1 метър от държавната ни граница. Ширината на самата ограда ще бъде 1.27 метра. За нея ще са необходими 12 000 тона материали, 630 км бодлива тел, 20 000 ще бъдат колчетата, разположени по нейната дължина, ще са необходими и 4000 куба м. бетон. За да се доставят тези материали ще бъде необходимо да се направят 2000 курса.

Проектът трябва да бъде утвърден до 4 декември, след което ще са необходими 30-40 дни за процедурите за доставка, толкова ще са нужни за да се направи и самата ограда.