С началото на летния сезон зачестяват инцидентите в неохраняеми водоеми. На територията на Софийска област има близо 70 водоема. За всички тях важи пълната забрана за къпане и плуване. Всяко лято обаче тази забрана се пренебрегва и често завършва фатално.

Язовирът край мездренското село Върбешница е сред най-предпочитаните за плажуване през лятото. Въпреки привидно малката си площ, водоемът е много дълбок, силно заблатен и опасен. Табели, предупреждаващи за рисковете, има навсякъде, но никой не ги чете. В резултат - през няколко години язовирът взема жертва.

„Много пъти има удавени момчета, нямат страх, то си има пазач, предупреждава ги, обаче въпреки всичко те си се къпят”, каза Иванка Братоева от село Върбешница. Рибарят Ивайло Славейков добави, че хората идват, защото не се плаща и е свободно.

Кметовете на селата в съседство също са вдигнали ръце от неспазващите забраната за плуване деца.„Всеки ми казва аз мога да плувам, да, можеш да плуваш, но в басейн, където има спасител или близък човек, а язовирът е съвсем необятна територия”, е мнението на кметът на селото Магдалена Динкова.

Повечето водни площи в София не стават за къпане, не се чистят и не се поддържат. Въпреки, че няма спасител и лекар, софиянци се къпят безпрепятствено в тях. „Най-вече тези места, например Дружба, Панчарево, дъното на тези язовири е изключително опасно и е възможно да има инциденти”, предупреди Красимир Димитров, дирекция "Обществен ред и защита при бедствия" към Столична община.

Във вътрешните водоеми стават повече нещастни случай, отколкото в морето и една от причините е, че не са охранявани. За изминалата година са се удавили 163 човека, като наистина по-голям процентът остава във вътрешността - около 75 %, а останалите проценти са по Черноморието”, уточни Борис Захариев от водноспасителната служба към БЧК.

Особено опасен е периодът преди лятото. Иван Зъздров, от областна администрация Софийска област обясни, че ако горният слой вода е затоплен, само на 30-40 см под повърхността на водата температурата е рязко студена. Това предизвиква в плувците шок и завършва с фатален край.

Охранявани или не, във водоемите не трябва се влиза сам или след употреба на алкохол.