„Скрити инспектори” влизат в търговските вериги. От Агенцията по храните започват масови проверки за опасни стоки - с неясен произход, изтекъл срок на годност или произведени на черно. От ведомството признаха, че контролът е неефективен и затова въвеждат „контрол върху контрола”.

Всички инспектори ще бъдат следени под лупа, а агентите под прикритие ще влязат в ход до седмица – две. Те ще следят работата на колегите си и ще дебнат за порочни практики при контрола. Специална „Мобилна група”, подчинена на шефа на Агенцията по храните, ще осигурява второ ниво на контрол. Въвежда се и друга европейска практика, за "ротация" на ръководителите на ключови позиции.

От извършените проверки през последните няколко месеца става ясно, че по щандовете на някои магазини има нелегални продукти, произведени от фирми, чиито цехове са затворени заради груби нарушения. „Става въпрос за всякакви продукти” – уточни шефът на агенцията проф. Пламен Моллов. През последният месец е установена незаконна дейност на фирма за млечни продукти, която е произвеждала продукция в тъмната част на денонощието.

Производители подкрепиха „драконовските мерки” в контрола на храните и предупредиха, че вносни продукти се продават за български. Стоките се преетикетирали, а понякога получавали и нов срок на годност. Млекопреработватели коментираха пред bTV, че етикетите също могат да подведат сериозно, ако не съдържат важна информация – за растителни мазнинини, нишесте и други подобрители.

От Агенцията по храните обещаха да се изготви „бял и черен” списък на производителите и търговците, който ще бъде качен на сайта на институцията. Като цяло производителите на храни подкрепиха предложените мерки, те са и предварително обсъдени с хората в бранша. В писмена позиция до bTV Сдружението за модерна търговия съобщи, че прави всичко възможно да предостави на българските потребители продукти с отлично качество на добри цени и да спазва всички изисквания за тяхното опаковане и етикетиране.

„В този смисъл ние подкрепяме действията на Българската агенция за безопасност на храните и вярваме, че при доказани нарушения, всеки нарушител трябва да понесе своята отговорност според законите на Република България.” - се казва още в позицията на сдружението.

Инспекторите обещават денонощен контрол, 365 дни в годината.