Земетресение разлюля Югоизточна България малко след 16.00 часа. Читатели на btvnews.bg съобщиха, че трусът е бил усетен в Стралджа, Ямбол, Кърджали, Пазарджик, Свиленград, Хасково, където силата му е била 4. За него алармираха и потребители на рубриката „Аз, репортерът”.

Според Европейския сеизмологичен център земетресението е възникнало в 16.16 часа българско време в Егейско море. Епицентърът е бил на 193 км северозападно от турския град Измир на дълбочина 11 км под морското равнище.

Американският геологичен институт съобщава за трус от степен 5,7 на 89 км югозападно от курортния град Чанаккале и на 246 км североизточно от гръцката столица Атина.

Сеизмологичният институт към БАН отчете вторичен трус в 16.32 часа с магнитуд 2,2 на дълбочина 94,9 км.

Турската телевизия NTV показа кадри, на които се вижда как хора се евакуират от сгради панически. Не се съобщава за пострадали и материални щети. Медията подчертава, че земетресението е било усетено и в Одрин и Истанбул.

Турция се намира в активна сеизмична зона. През 1999 година земетресение от степен 7,4 и епицентър Мраморно море уби 18 000 души.

Близо два часа след земетресението има информация, че продължават вторичните трусове. Според Европейския средиземноморския сеизмологичен център е имало над 15 второстепенни труса. Най-силният от тях е бил с магнитуд 3,8 по Рихтер, а останалите - между 3,3 и 3,7 по Рихтер.

Последният вотричен трус е регистриран в 17.38 часа на 190 км. севрозападно от Измир. Силата му е била 3,5 по Рихтер.

В Ямбол и района най-уплашени бяха хората, които живеят и работят по-високите етажи.

"Усетих,че стъклата треперят,вратите също и хукнах да бягам навън по стълбището", заяви гражданин. " Бях легнал и гледах телевизия и направо го усетих, тук е високо и се усеща. Усетих люлеенете даже абажура,той е голям и той се люлееше,такъв голям абажул. Скокнах тука при детето,обаче то излезе,дъщерята излезе да не се уплаши".

Земетресението изплаши и много пловдивчани, които излязоха от домовете си. Най-силно е усетено по високите етажи на жилищните блокове. Усетено е обаче и на приземните етажи. Мразовитото време и силният вятър обаче бързо прибраха хората обратно в домовете им.

„Това е записът на труса. Силата е 5.8 по Рихтер, толкова е и определението на повечето световни мрежи. Трусът се намира на около 200 км. южно от страната. От 16:16 ч. до сега има повече от 100 вторични труса, 30 от тях са с магнитут повече от 3 по Рихтер. Дори с магинтут 7 при трус на о-в Лемнос няма да има никакви разрушения. Опасност няма за жителите, както няма опасност от материални щети", заяви проф. Емил Ботев от института по геофизика и геодезия към БАН.

Охранителни камери в Турция са уловили ужаса от момента на силния трус. В социалните мержи се появиха кадри от Измир, където бедтсвието нанесе множество дребни материални щети. Закратко земетресението предизвика паника и в Истанбул и Одрин. Вторичните трусове в Егейско море продължават.