Треска за риба едва не погуби трима рибари, след като лодката им корабокрушира в морето край Синеморец. Лошото време допълнително усложни ситуацията. Спасителната операция продължи цяла нощ.
Тримата влезли в морето за чернокоп в късния следобед вчера. Двигателят на лодката им обаче се развалил, а резервният бил разбит от плаващ дънер. Морето, което днес изглежда спокойно, снощи е било бурно и опасно.
„Останахме без управление, без движение, със силен вятър. Вятърът излезе много силен, хвърли ни на скалите,” обясни собственикът на лодката Георги Кръстев.
Бившият военен остава в лодката. Другите двама от екипажа - братовчеди на 66 и 74 години, успяват да се доберат до скала в морето. 20-метрова пропаст обаче ги дели от брега.
В спасителната операция се включват граничен катер от база Атия и доброволчески отряд с кораб от Приморско.
„Морето беше много бурно, с много силен вятър, на пориви, около 20 метра в секунда, силен дъжд, намалена видимост. Лодката не успя да се приближи съвсем до скалата,” разказва Константин Янчев, командирът на граничния катер.
Георги е издърпан с въже, но двамата братовчеди отказват да скочат в морето: „Зодиак” обикаляше, молеше колегите от горе да слязат, да ги вземе, но те се страхуваха. Имаше опасност да паднат от скалата и да стане още по-лошо. Те взеха правилно решение да изчакат. За сметка на това си помръзнаха доста.”
След цяла нощ на скалата, на сутринта, когато морето утихва, двамата са спасени. Премръзнали и стресирани. Съпругите им обвиниха държавата, че помощта е закъсняла.
„12 часа са скачали по скалите, за да оцелеят. Спасени са, благодарим им, че са ги спасили, но това не е спасяване,” коментира Милка Стаматова, съпруга на другия рибар.
„Мястото е много опасно, защото там са много стръмни скали, отсечени, с много дълбока вода... Екипажът ми със сигурност си рискува живота, за да направи спасителната операция вечерта,” защити действията на спасителите командир Янчев.
Въпреки лошото време, в морето е имало и други лодки, подмамени от последните пасажи сафрид и чернокоп.