За последните 24 часа нови 2 000 декара горски територии, предимно с иглолистни култури, са обхванати при пожара край Свиленград, който се възобнови. Това съобщиха от изпълнителната агенция по горите.
Така общата засегната горска площ надвишава вече 4 000 декара. Всички налични хора и ресурси от горските стопанства в региона, както и служители от Регионална дирекция по горите – Кърджали са мобилизирани за овладяването на огъня. Използват се специализирани автомобили за гасене на горски пожари и високопроходими моторни превозни средства, а тежка техника прокарва просеки.
Заради стихията временно е затворен третокласния път Леска - Студена, съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура” (АПИ). Въведен е обходен маршрут: Свиленград - с. Райкова могила - с. Щит - Студена и обратно.
Пожарът в Свиленградско се възобнови от вчера и продължава гасенето му. По-късно вечерта от агенцията по горите съобщиха, че е спряно разрастването на пожара и огънят е ограден и е локализиран.
Щетите от горските пожари - трудни и бавни за възстановяване
Повече от 110 горски пожара са избухнали само през август, а засегнатите площи са над 10 хиляди декара. И през това лято, огнените стихии унищожиха хиляди широколистни и иглолистни дървета. Щетите се възстановяват трудно и много бавно. Ако избухналите това лято пожари са над 200, то за същия период на 2012-та са били два пъти повече - 548. Проблем остава възстановяването на пораженията - залесените площи са в пъти по-малко от изгорелите.
„През миналата година по това време в нашата статистика фигурират 480 горски пожара на територия около 65 хиляди декара, тоест около 5 пъти е по-малко територията опожарена към днешна дата.Необратимо са засегнати около 2 хиляди декара”, обясни Николай Пиронков от Агенцията по горите
Загуби и за животинския свят
В горите на Хасково е унищожен част от дребния и пернат дивеч. „Виждаш всичко живо умира, не можем да помогнем лесно и там вече спираме каквото можем. Унищожи се всичкия дребен дивеч, като костенурки, таралежи, нали, едрия дивеч е избягал”, обясни Георги Митев - горски на Студена.
Възстановяването на горския фонд ще бъде трудно, и ще отнеме десетилетия, смятат специалисти. По данни на Министерството на земеделието за последните 4 години залесените горски площи са намалели близо 4 пъти. От 50 000 декара през 2008-ма са се свили драстично до 12 хиляди декара през миналата година.
Причините са комплексни, но най-вече се крият в нормативната база, според която залесяването на пожарища и сечища се отлага до 7 години. „В тази връзка сега се прави законодателна промяна, с която намаляваме този срок от 7 години на 3 години и разчитаме през следващите години обемът на залесените площи да нарасне значително”, обясни Валентин Чамбов, също от горската агенция.
Най-често причина за пожарите е човешка небрежност - в близо 70 на сто от случаите. За щастие само 15 % от пламналите пожари през тази година са върхови и са изгорили жива гора.
Определено проблем със залесяването има, това сочат и данните на Министерството на земеделието. В една трета от териториалните поделения на шестте държавни горски стопанства не е заложено залесяване през тази година, а пожарите продължават да унищожават жива гора. За щастие в 80 % от случаите са изгорели само треви и храсти или това са така наречените низови пожари.