Пореден инцидент под земята на Ораново - двама миньори пострадаха при срутване в рудника. Състоянието им е тежко, но са без опасност за живота.

В 04:00 ч. сутринта камъни и кал политат към миньорите от нощната смяна. Затрупват двама мъже, 37-годишния Йордан и 42-годишния Емил. Мъжете са извадени от колеги.

„Единият е с фрактура на лумбален прешлен, което налага неговото транспортиране до столична болница, вторият пациент е с фрактура на двата крайника, на двете подбедрици”, поясни д-р Христо Юруков от многопрофилната болница в Благоевград.

Снимка: btvnovinite.bg

Емил Пелтешки се лекува в „Пирогов” и не помни какво се е случило през нощта в рудника.

След инцидента дворът на мината се изпълни с представители на различни институции. Дойде и новият управител, който отказа да коментира инцидента. Продължават да се търсят причините за инцидента, а служителите са напуснали въпросната галерия веднага. „За мен тоя рудник трябва да бъде затворен, това е ясно и категорично”, заяви Апостол Апостолов, кмет на Симитли.

Снимка: btvnovinite.bg

Около 300 души работят в мината, а част от семействата, които са загубили близки, все още чакат обезщетение. За последните 9 години в мина Ораново са загинали 9 души. Наричат я „Мината на смъртта”.

През юли 2013 г. кална река от тонове земна маса уби четирима миньори. Друг техен колега, който участваше в 18-дневното издирване на жертвите не издръжа на напрежението и получи инфаркт.

Снимка: btvnovinite.bg

През 2007 г. жертвите на рудника са 4. През март двама миньори загинаха при взрив на метан. Няколко месеца по-късно други двама бяха затрупани при свличане на кална маса.

Снимка: btvnovinite.bg

Инспекцията по труда системно открива нарушения в безопасността на условията на труд. След последния инцидент в мина Ораново, при който загинаха четирима миньори и един спасител беше поставен въпросът за създаване на Националната спасителна служба. За 3 години по този въпрос няма раздвижване.

И до момента, само в мина Бобов дол има миньори-спасители.

Снимка: btvnovinite.bg