Пореден протест на екозащитниците се проведе вчера в центъра на София. Оператор от bTV пострада, след като екипът ни беше нападнат по време на протеста. Нападателят е задържан.

Криминално проявеният мъж секунди преди нападението
Снимка: btvnovinite.bg

С нищо непровокиран младеж удари колегата Иван Филчев в гръб, счупи камерата и започна да рита оператора, докато той лежи на земята. Той е приет в болница с мозъчно сътресение, счупен нос и наранявания по ръцете.

„Главата ми е доста подута, но иначе съм ОК.” Това каза по телефона пострадалият. „Във военна болница ми направиха всички възможни изследвания. Слава Богу, скенерът показа, че имам само сътресение на мозъка,” обясни Иван. Той припомни, че инцидентът е станал на самия „Орлов мост”, на метри от група полицаи, които не са видели какво се случва. „Искам да подчертая, че ако всички екоактивисти са като този, не знам какви сили трябва да охраняват ‘мирния’ протест”. 

Реакции след инцидента

„Станалото вчера е варварско нападение. Не може да се посяга така,” коментира Андрей Ковачев от партия „Зелените”. По думите му „протестът няма организатори, той е спонтанен. Поради тази причина е доста трудно да бъде управляван.”

„Задържан е нападателят на оператора Иван Филчев, казва се Чавдар Велев на 30 години, криминално проявен с грабеж от 2001 година.” Това каза пред bTV гл. комисар Калин Георгиев, който коментира вчерашния инцидент. „Разпитани са свидетели, направени са разпознавания. Предстои експертиза за телесната повреда на вашия колега, за да могат да бъдат прецизирани обвиненията,” каза още Георгиев. По думите му вчера са задържани общо 9 лица, съставени са им актове за неизпълнение на полицейски разпореждания и след това са освободени.

Калин Георгиев каза още, че двама служители на органите на реда също са пострадали, но миналата вечер. Единият от полицаите е със скъсани връзки на коляното. Негов колега е със счупени костици в ръката.

„Чувал съм и по-смехотворни теории. Накрая ще излезе, че МВР е инспирирало протестите.” Така Георгиев коментира обвиненията, че полицията не се е намесила при призивите на природозащитници да спре агресивни участници в протеста, както каза по-рано Андрей Ковачев. Гл. комисар Калин Георгиев призова да се спазват законите на страната и обществения ред.

Вицепремиерът Цветан Цветанов коментира случая с думите, че по никакъв начин не може да се приеме за нормално и демократично посегателство спрямо полицай или журналист.

„Аз смятам че това не е начинът, по който можеш да изразяваш гражданска позиция, а водени само от един разумен диалог и в никакъв случай да няма насилие или ексцесии, защото това по никакъв начин не води до нищо добро. С действията на полицейските служители сме предпазили много други инциденти, които можеше да се случат точно от струпването на толкова много хора на едно мястото, защото е имало и жени и деца”, допълни още вътрешният министър по време на посещение в Царево.

Протестът на природозащитниците

Протестът започна в късния следобед, мирно и смирено, както бяха обещали природозащитниците, след среща с премиера Бойко Борисов по-рано през деня.

След като засиленото полицейско присъствие не позволи да бъде блокирано кръстовището на „Орлов мост”, митингуващите се отправиха на шествие до президентството с искане за налагане на вето върху промените в Закона за горите. При сградата на БНБ бяха пресрещнати от полицейски кордон и бяха принудени да се върнат обратно пред езерото „Ариана”, където нарушиха обещанието си - блокираха кръстовище и започнаха да хвърлят стъклени бутилки по журналистите и полицията.

Един от тях започна да се държи агресивно и да показва неприлични жестове срещу екипа ни, без по никакъв начин да е бил провокиран. По-късно агресивният мъж, който беше проследил нашия екип, нападна оператора Иван Филчев в гръб, събори го на земята и започна да го рита в главата.

Операторът беше приет в болница със счупен нос, голям оток на ръката, силно главоболие и редица охлузвания. Протестът на екозащитниците приключи около 22:30 часа. Те обещаха, че пак ще излязат на улицата.

Снимка: Ладислав Цветков

Девет души бяха задържани от органите на реда по време на вчерашния протест, осем от тях за неподчинение на полицейски разпореждания, а един е арестуван за хулиганство, след като замерял със стъклени бутилки полицаите. Срещу него ще бъде образувано досъдебно производство, останалите ще трябва да платят до 500 лева глоба.

На среща вчера с представители на правителството с участието на премиера Бойко Борисов беше постигната договореност по три от четирите основни проблемни постановки в изменения Закон за горите. Единият от разрешените въпроси е свързан с разрешаването на сеч до 20 декара без устройствен план. Постигнато беше и споразумение корекциите на речните корита да не засягат ценни видове.

Едно от основните искания на природозащитниците остава това, за което управляващите не можаха да се споразумеят с неправителствените организации – премахването на изискването за промяна на предназначението на терените от Държавния горски фонд при изграждането на спортни съоръжения. Засега няма консенсус дали да има промяна в предназначението на горски територии при изграждане на ски писти и влекове. И тази вечер недоволните от приетите изменения в Закона за горите организират в социалните мрежи протест „Блокирай Орлов мост IV”.

Междувременно Демократи за силна България настояха за оставката на министъра на земеделието Мирослав Найденов. Това стана ясно от думите на Стоян Михалев, член на ръководството на ДСБ-София на извънредната пресконференция на партията във връзка с промените в Закона за горите. Според хората на Иван Костов земеделският министър бил „основният разпоредител на лобистките интереси” в закона. На 13 юни от Синята коалиция поискаха вето от президента върху закона.