Той е най-търсената личност през последните 10 дни. На неговите думи се крепи спокойствието или истерията на хората, които преживяха трусовете от последните две седмици. Той е шеф на Геофизичния институт към БАН, където работят хората, които измерват силата на земните трусове и предвиждат възможността за последващи такива.

Само преди два дни в Италия имаше поредно земетресение  със 17 загинали и над 350 ранени. Някои смятат, че между първото земетресение в България и това в Италия има връзка. Може ли да се очаква ново силно земетресение в България – на този въпрос се опита да отговори в студиото на „Тази събота” проф. Николай Милошев.

„Да бъде в помощ на останалите в нужда - това в известен смисъл е дълг на всеки един човек,” каза сеизмологът в коментар на ситуацията, в която той се оказа сред най-търсените хора в републиката.

„На хората им омръзна да слушат за земетресения, а на хората в засегнатия район им омръзна да ги усещат,” каза още Милошев. По думите му в желанието си да помогнат на населението да преживее тези събития властите и медиите малко преекспонират случилото се.

Според експерта между трусовете в Италия и България няма връзка. „Разстоянието между Перник и италианското земетресение е 1 000 км. Защо от Италия тръгваме и стигаме до Перник – малко несериозни са тези неща,” коментира директорът на Националния институт по геофизика, геодезия и география.

„Основното земетресение от 22 май беше със сила като онова от Стражица. Оттогава не е имало такова,” отбеляза проф. Николай Милошев и посочи, че вероятността да има вторични трусове е „50 на 50”. „Надявам се с магнитуд под 4,” добави експертът и призова да не се предизвиква излишно напрежение в населението.

В пиковия момент след силния трус пропуснатите обаждания на мобилния телефон на Милошев са били над 50. Позвъняванията намалели по-сериозно едва в последните 24 часа. Премиерът звъннал няколко пъти, първия път 15 минути след земетресението, каза Николай Милошев. По думите му Бойко Борисов насърчил сеизмолозите да дават колкото се може повече информация за случващото се.

Проф. Милошев отбеляза, че за десетте години, откакто е начело на института, не му е оказван натиск да крие информация. „Работил съм с три правителства през този период – никой никога не си е позволявал...”

„При всяко земетресение изпитвам страх, като всички хора. Не мога да си позволя да се поддам на страха, защото професионалните ми задължения са свързани с това в този момент да съм на работното си място… Най-много се страхувам от това, че в такива ситуации много хора търсят евтина популярност и предвещават неща, които няма как да се предскажат, с което обаче нанасят страхотна щета върху психиката на останалите.”

„Справям се (със страха) с работа… В такива моменти от нас се очаква много.”

По думите на сеизмолога, „ако съдим по земетресенията на Балканския полуостров, Господ е Българин” – оказа се, че професорът сложил крилатата фраза в устата на президента Росен Плевнелиев по време на срещата им. Репликата се родила пред схема на трусовете в региона, на която се виждало ясно колко повече и по-силни са те на север и на юг от България.

Цялото интервю със сеизмолог номер 1 на България гледайте тук.