Възстановяването на щетите след водно бедствие струва скъпо, отнема години и винаги има недоволни. Показателен пример е село Бисер, в което бяха налети милиони за възстановяване, а разпределението на помощи превърна приятели във врагове.

Някои получиха двуетажни къщи, други все още живеят във фургони.

Сега селото е на път да се забърка в нов скандал. Оказва се, че част от помощта, която трябваше да достигне до бедстващите преди близо две години и половина все още залежава по складове.

В тъмните стаички на читалището откриваме помощи за хиляди левове. Матраци, легла и модерни мивки за вграждане, които по документи са получени от хората.

Защо не са раздадени? „Тези матраци и няколко духалки са оставени за хората, които, да даде Господ, да им се направят къщите(...) Ние не можем на едни да дадем много, а на тези, които нямат къщи, да не получат нищо”, обяснява кметицата Златка Ангелова.

Росен е един от 20-тимата, които нямат къщи. Не знае, че има неполучена помощ: „Получих само два олекотени юргана и две или три възглавници бяха (...) Фургонът тече, направих му покрив отгоре да не тече, снощният вятър го събори и сега пак наново”.

В селото, което получи безпрецедентна помощ от цяла България харченето на пари скара роднини. Със събраните над 2 300 000 лева се построиха 32 къщи, които внушително стърчат на фона на развалините.

„Трябваше да се построят на всички- малки къщи, еднакви. Не на някой да построят палати, а пък на другите да няма нищо”, смята Господин Русев.

А селото е на път да си остане с калните и разрушени улици. Въпреки, че има близо 5 милиона лева от Европа за нова инфраструктура, водопровод и пречиствателна станция, общината е на път да изгуби проекта, който вече месеци наред застоява във фонд земеделие.

Точна сметка колко пари е струвало възстановяването на Бисер не може да бъде направена, защото към милионите по дарителските сметки, трябва да се прибавят и парите, които фирми и частни лица раздадоха тук лично на хората, както и доброволния труд на строителите, които месеци наред разчистваха.

Освен това, в сметката влизат бялата техника, които пристигаше тук с камиони и държавната помощ за пострадалите.

Въпреки всичко това, близо две години и половина след потопа, селото все още не е напълно възстановено.

  • Бургас е много по-готов за зимата от миналата година, обяви областният управител
  • След водата в Белозем остана калта
  • Бедствено положение в Белозем след пороите (СНИМКИ)
  • Община Карлово обяви частично бедствено положение заради пороите (СНИМКИ)
  • И Добрич отбелязва годишнина от унищожителното наводнение
  • Втори ден градушка в Ерма река, посевите са унищожени (СНИМКИ)
  • Армията е готова да помага на населението при усложнена обстановка
  • Възможни са повишения на речните нива на места в страната
  • Мездра остава в бедствено положение, чака нови порои
  • Дъждът в Северозападна България спря, разчистват и оценяват щетите