Нов скандал се заформи около охраната на 21 държавни язовира. Близо година над 100 души не са получавали нито лев, въпреки че са пазели стратегически, национално значими водоеми.
„Напоителни системи” и Министерството на земеделието спорят кой трябва да плати.
Водоемите все пак се охраняват. Пазачите обаче не отговарят пряко за безопасността им, а за цялата материално-техническа база, т.е. язовирната стена и изпускатели.
Нивото на всичките 21 язовира се следи от „Напоителни системи”, но за да могат техните служители да експлоатират правилно водоемите, трябва някой да се грижи за изправността на изпускателите например, които лесно могат да бъдат повредени.
Над половин милион лева остават неплатени, а охраната в бъдеще зависи от изплащането на парите.
Общо четири фирми се грижат за охраната на 21 комплексни и значими язовира. Те са публично-държавна собственост и с тях се разпорежда Министерството на земеделието. През март миналата година, след закриването на Агенцията по хидромелиорации ползвател на водоемите става „Напоителни системи”.
Договорът за охраната им вече изтекъл, работата не спира, а хората имат уверението на аграрното ведомство, че пари за заплати ще има. От фирмите се оплакват, че забавянето на плащанията е перманентно, като последното е продължило близо година.
Фирмата на Тодор Бозев охранява 6 язоявира, сред които и този на Панчарево. От водената кореспонденция с институциите става ясно, че договорът ще бъде удължен, за което гарантира зам. - министърът Цветан Димитров.
Нивото на водата се следи от специалисти на „Напоителни системи” и макар че от миналата година са ползватели на обектите, пари за охрана не са плащани. По думите на изпълнителния директор Стайко Ганчев охранителите работят без договори.
От земеделското министерство обясниха, че има юридически спор, но обещаха задълженията от над половин милион лева да бъдат изплатени.
Въпреки финансовите неуредици язовирите ще продължат да бъдат охранявани.
Друг скандален факт е, че при отчет на Сметната палата се оказа, че тези язовири нямат и изрядни документи за собственост. Според изпълнителния директор на „Напоителни системи” такива са изкарани за 18 от тях.
Министърът на земеделието Мирослав Найденов увери, че проблемът ще бъде решен, а парите – осигурени.