Напрежение в Перник след поредния по-силен трус в събота. Жителите на квартал "Изгрев" заплашиха с бунт, ако панелните им блокове не бъдат спешно обследвани. От два месеца в квартала живеят между напукани носещи стени и отцепили се панели, а съботният трус увеличи щетите.
През фугите между отделните блокове вече спокойно може да мине котка, а в дупките може да си заклещите ръката. Диагоналните пукнатини по носещите стени са още по-големи.
При първия оглед през май експертите посъветвали живеещите тук да се изнесат, ако има къде да отидат, и дали предписание за пълно обследване на конструкцията, което да установи дали блоковете не са опасни. Хората обаче още чакат комисията.
„Така и не дойде такава комисия, искаме да дойде и да каже: хора не може да се живее, не искаме от държавата една стотинка. Да не стане така че ще ни покажете като падне блока”, предупреди един от живеещите там Пламен Стоилков
”Ще затворим магистралата новата, от 5-6 блока хората са поне две хиляди души и ще стачкуваме докато държавата не ни обърне внимание”, закани се Ивайло Иванов.
Мнението на конструкторите от общината е, че по принцип панелното строителство е изключително здраво. При него важно е не дали са се напукали бетонните панели, а да не са се скъсали арматурните заварки. Това обаче може да бъде установено само със специална апаратура.
„Въпросните блокове пострадаха, както всички 8 400 жители на Перник. С предимство 6 екипа работиха на тази територия. Становища за необитаеми блокове нямаме, но имаме становища за нанесени сериозни щети върху тези блокове, това е описано в протокол, който протокол ще постъпи в Междуведомствената комисия”, коментира председателят на комисията за щетите в града Юри Драганов.
Междуведомствената комисия в София трябва да реши ще плати ли за такова обследване, което само за тези пет блока ще излезе поне 50 хиляди лева.
Още 28 сигнала за нанесени материални щети на жилищни сгради са постъпили в общината след земетресението от събота. Те са най-вече от село Дивотино, кв. Рудничар, Мошино и кв. Марина бара, съобщи междувременно кметът Росица Янакиева.
До края на деня се очакват окончателните становища за състоянието на сградите, като е много вероятно някои от тях да бъдат разрушени. В момента екипи на общината правят огледи на пострадалите имоти.
До момента няма хора, които да са потърсили настаняване. Росица Янакиева уточни, че след земетресението на 22 май, общият брой на подадените от граждани молби в общината е 8328, като огледи са направени на над 3200 частни жилищни сгради.
Междуведомствената комисия към Министерския съвет до момента е разгледала под 2 % от подадените в Перник молби. Средствата, които са й отпуснати от Междуведомствената комисия са малко над 3 млн. лв., но от тях едва 666 хиляди са разпределени за 194 частни обекта.