Възможно ли е балон да доведе почти до загуба на зрението? Отговорът е - да. Историята е на Ценко Цанов, който купува светещи балони за рождения ден на внучка си. Един от тях сериозно травмира окото му.
На пръв поглед обикновен балон вътре с малък светещ диод. Така изглежда предметът, който преобръща живота на Ценко Цанов. Датата е 23 януари. За рождения ден на внучка му семейството купува светещи балони от магазин в София.
„Балонът представлява като всеки един балон – надуваш го, преди да го надуеш, има едно парченце хартийка, което се издърпва, за да може да започне да свети. След това го надувате“, разказва Ценко.
След рождения ден остава един неизползван балон. След около седмица внучка му го моли да надуе и него.
„В момента, в който го надувам, балонът се пука и това нещо ме удря в окото. Окото ми беше черно“, продължава разказа си Ценко Цанов.
От скоростта на удара той получава множество травми на лявото око. Следва консултация в София и операция.
„Първата операция беше премахването на самото перде, което се е образувало от удара и премахване на моята леща, понеже има разкъсване доста голямо. Тази операция премина, беше на 8 септември. Сега чакам за втора операция, при която трябва да се постави лещата“, обясни мъжът.
„Доколкото знам от докторите, виждам на 20%. Това означава, че виждам като през няколко найлона. Виждам фигури, цветове, разпознавам някои неща, но не мога да фокусирам хубаво“, допълва Ценко.
Оперира го доц. Борислав Дъбов в столичната болница "Света Анна". Лекарят обяснява травмата с голямата сила, с която диодът, макар и малък, удря окото.
„Операцията беше доста трудна, може би над час и половина. Възстановяването е сравнително добро, но при такива случаи винаги може да има изненади и тежки последици не само за лещата, но и за ретината на окото“, обясни лекарят.
Доц. Дъбов смята, че трябва да има комисия, която да отсява опасните за очите артикули и да регламентира вноса им.
Екип на bTV Новините направи проверка. В голяма търговска верига светещите балони се продават на цени между 4 и 10 лева. За да се избегнат такива инциденти, е важно и потребителят да спазва указанията за употреба и инструкциите на опаковката на всеки продукт, казват от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
Санкциите за нарушения варират между 250 и 1000 лева. Досега не е постъпвал сигнал за балоните и затова Агенцията по метрология не е правила проверки.