За риск от забавяне на лечението на онкоболни сигнализират пациенти и болници. Причината е нова нормативна уредба, която влиза в сила с промените в Националния рамков договор.
До момента всеки онкоболен минава т. нар. онкокомитети, които го диагностицират и насочват към лечение.
Такива комисии има в 39 болници. Клиниките се опасяват, че над 80% от тях няма да отговарят на новите правила.
Новината предизвика тревога сред пациентите, които в момента са подложени на животоспасяващото лечение.
Всяка седмица Алла, която има метастази в черния дроб пътува от Габрово до столицата за химеотерапия. Страхува се, че заради новите изисквания лечението й ще бъде прекратено за неопределено време, защото отново трябва да се яви на онкокомитет.
„Много пациенти, включително и аз, трябва да изгубим ценно време, което можем да дадем за нашето възстановяване. Надежда не е да оздравеем, но поне да влезем в ремисия”, каза Алпа Се.
Годишно през онкокомитети минават около 40 000 нови пациенти.
Сега тези комисии намаляват драстично, а това може да удължи пътя на пациента.
„На пръв поглед логиката показва, че същият този поток от пациенти ще трябва да отиде до по- малък брой онкокомисии”, коментира д-р Анелия Рачева.
„Ние трябва да отидем да се запишем за такъв преглед, да чакаме онкомисията с решение и после пак да чакаме да ни включат в листа на химеотерапия”, обясни Алпа.
Според жената чакането ще отнеме месец, месец и половина на най-малко.
Новите правила изискват в съответната болница да е осигурен пълният лечебен цикъл - химиотерапия, лъчелечение и нуклеарна медицина, иначе касата няма да сключи договор с болницата. Но пък самите болници помежду си могат да се договарят, за да изпълняват изискванията, обясниха от касата.
Здравната каса дава гратисен период на лечебните заведения до 18 април, за да отговорят на новите изисквания. До тогава те могат да лекуват по старите условия.