Има риск бюджетът на Здравната каса да мине на червено още в началото на годината. Половината от парите, заделени за лечение в чужбина, вече са изхарчени, научи bTV.

Бюджетът на касата за лечение на пациенти в чужбина е 58 милиона лева. До края на месец март тя вече е изхарчила 40% от парите или иначе казано 24 милиона лева. Преразходът е неизбежен, защото касата няма право да откаже лечение в чужбина, когато то е без алтернатива у нас.

Оказва се, че когато процедурите у нас и зад граница са идинтични, касата предпочита да изпрати пациентите в чужбина. Един пример за лечение на паркинсон - касата дава 170 000 лева в други държави от Европейския съюз, вместо едва 40 000 лева у нас. В момента за такава операция чакат 20 пациенти. Според плановете на касата те ще се лекуват в чужбина срещу 3 милиона лева.
Ако се направят у нас, тези процедури биха стрували на здравноосигурените 800 000 лева.

Станка Качулева и Райчо Райков страдат от тежка форма на паркинсон. По едно и също време са оперирани с метода на дълбоко мозъчната стимулация. Станка събира парите и се оперира в България, а Райчо е изпратен от здравната каса в Унгария. Лечението у нас струва 40 000 лева, а това зад граница е поне два пъти по-скъпо. Ефектът обаче е различен.

Станка казва, че е щастлива. Райчо в момента е във влошено състояние. Въпреки че всички операции, направени в болницата, са успешни, касата отказва да заплати многократно по-евтиния метод у нас.

„Технологията е една и съща, без разлики. Това е потвърдено от производителите на дълбоката мозъчна стимулация, така че касата всеки път търси различни оправдания да отхвърли финансирането през 2014 г, вместо да признае грешката си”, казва д-р Красимир Минкин, невролог в болница „Св. Иван Рилски”.

От Здравната каса отказаха коментар с аргумента, че проблемът ще се обсъжда на предстоящо заседание през август. Само преди седмица касата е одобрила нов пациент за дълбоко мочъна стимулация в Германия - този път за рекордната сума от 83 000 евро.


Българите предпочитат да се лекуват в Белгия, Германия, Франция, Испания, Австрия и Швеция. За последната година НЗОК е издала 117 разрешения за провеждане на планово лечение в страни от Европейския съюз. Най-скъпоплатеният случай е на 48 годишен мъж. Болничната помощ за него е струвала 203 000 евро.