Новите случаи на коронавирус за денонощое са над 6700, а настанените в болница се увеличават. София е областта с най-висока заболеваемост - само за денонощието доказаните случаи на COVID-19 са над 2000.
От близо 1600 разкрити легла за пациенти без усложнения - свободни са 41%. Заетостта при интензивните е по-голяма - там свободните места са под 30 на сто.
Според РЗИ все още има възможност за увеличаване на леглата.
24-часови дежурства в COVID реанимацията, в която повечето легла са заети. Така Теодора Тодорова описва работата си в последните дни в едно от най-тежките отделения в болница "Лозенец".
“Картината е тежка. Но даваме всичко от себе си. Когато е точно моментът на борба за живота на пациента, тогава е най-тежко. Имахме една пациентка, която беше много дълго интубирана. И беше екстубирана, надяваме се да бъде изписана скоро», обяснява Тодорова.
Легла и в „Лозенец“, и в останалите болници засега има. Но прогнозата е COVID ситуацията да се усложни. В "Пирогов" разкритите до този момент COVID легла са за сметка на части от клиниките по травматология, урология и хирургия. Най-голям остава проблемът с липсата на медици.
“Няма болница, която да има достатъчно персонал. От едни сектори прехвърляме лекари в други. Имаме свободни легла, и интензивни, и за по-леки случаи, но това е динамично и очакваме във всеки един момент да се запълнят”, обясни проф. Иван Поромански, Изпълнителен директор на УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов".
Заради увеличаващият се брой заболели - преразпределяне на местата по болниците се налага постоянно, казват здравните власти.
„Болници, които са абсолютно запълнени, няма. Всяка една от болниците декларираха, че имат капацитет и възможност да отделят персонал за разкриване на нови легла», заяви директорът на СРЗИ Данчо Пенчев.
"Досега сте свикнали да се говори за заболеваемост, смъртност и т.н. За нас е важна заетостта на леглата - не само в момента, а и колко дълго са заети те. Както и наличността на медицинския персонал", каза здравният министър Асена Сербезова.
Именно това са част от факторите, на база на които ще се решава дали мерките у нас ще се затегнат.
Навсякъде тенденцията е заболелите да се увеличават, като абсолютен антирекорд има в районите, обозначени условно в лилаво. В жълто остава единствено Кърджали.
Кривата на заболеваемостта също върви стремглаво нагоре, със средно 740 заболели на 100 000 за 14 дни.
В училищата ситуацията също се влошава. Положителните тестове са се увеличили три пъти за една седмица и от 178 за 7 дни позитивните резултати надхвърлиха 640.