Задача от матурата по български език и литература за зрелостниците обърка ученици и експерти. Най-много сигнали получихме за задача 7. Според условието трябва да се посочи изречението, в което няма допусната граматична грешка.
Спортната подточка е „б”. Според министерството при нея всичко е наред и този отговор трябва да се зачертае като верен. Според родители, учители и самите ученици грешка има и тя е в членуването – „комисията”.
Подточки „в” и „г” се изключват най-бързо заради липсата на пълен член в думaтa „адвоката” и членуване на „Искърско дефиле”.
Ден след матурата Ралица Сарова още е объркана от изпита. Признава, че спорната седма задача я е затруднила силно и е посочила грешен отговор. „Започнах да се съмнявам в мен, в моите знания, и според мен много от зрелостниците по този начин са се подвели и това е един минус за тях”, коментира тя.
Дори експерти от БАН трудно решават заданието.„При така написаните изречения всъщност нито едно не отговаря на зададеното условие”, заяви Илияна Кунева от Института по български език към БАН.
Според нея изречението в подточка „б” звучи неестествено и нелогично. „Тоест ситуацията е доста конкретна и комисията е определена, макар и да не е казано каква комисия. При нас е характерно точно това членуване на съществителните имена като изразяване на категорията „определеност”, поясни тя.
От просветното министерство контрираха. Екип от учители и езиковеди одобрява финалните варианти на матурата. Отговор „б” според тях е напълно верен.
„Комисията може да е известна, може да не е известна. Това изречение е извадено от контекста, членуването на въпросната дума няма задължителен характер”, категоричен е Александър Трингов, държавен експерт по български език.
Смут се появи и с 26-а задача в теста. Според верния отговор създаването на електронни книги е основен приоритет на издателствата, но в текста, който зрелостниците трябва да интерпретират, никъде не се съдържа такъв извод или твърдение, алармират зрители.
Критиките към МОН не спират дотук. Потребители забелязали неточност в информацията, публикувана на платформа за изпитни материали – отново проблем с пълния член. От ведомството обясниха, че грешката е станала, докато платформата се тествала.