Все още се търсят 80 народни представители в македонския парламент, за да минат промените в Kонституцията, които ще гарантират равни права и свободи на нашите сънародници. До две седмици текстовете влизат в Събранието на Северна Македония - това уверение получи евродепутатът Илхан Кючюк, който е докладчик за напредъка на съседите ни за еврочленство.

Причината докладът да се отложи е, че миналата седмица евродепутати не са били съгласни в него да влязат теми от двустранните отношения между България и Северна Македония.

„От нито една страна не е имало натиск, нито от българска, американска, нито от македонска, нито някой от колегите ми е упражнявал натиск“, обясни евродепутатът Илхан Кючюк.

Впоследствие в Скопие Кючюк е получил уверение, че промените в конституцията ще бъдат внесени в македонския парламент съвсем скоро.

„Или тази седмица, или следващата да влязат на обсъждане, първо ще ги одобри Министерския съвет. Не случайно няма конкретна дата до края на 2023-а, когато евродепутатите да приемат доклада за напредъка на югозападната ни съседка, каза Кючюк.

„Може да се оформи мнозинство, което има желание да ги приеме, но е необходимо политическо време  и аз съм длъжен да го осигуря това политическо време”, коментира още той.

Промените ще бъдат въведени в преамбюла и на още две места в основния македонски закон, където ще бъдат добавени народите - български, хърватски, черногорски,  словенски, еврейски и египетски. Изреждането в текстовете е предвидено след вече признатия "бошняшкия народ".

Промяната на конституцията е едно от условията, на което Скопие се съгласи, за да започне да преговаря с Европейския съюз след като България стопира този процес през 2020 -а заради спорове за езика и историята.

По време на посещението си в Скопие евродепутатът Илхан Кючюк се срещна с основни политически фигури. И дори игра футбол в кабинета на  Артан Груби - първият вицепремиер с ресор политическата система и връзките между общностите.

Кючюк посочи, че ги сближава работата му като евродепутат. Аз имам много приятели в Северна Македония и македонци етнически и турци, и хървати, много пъти съм се виждал с хората, които се определят като българи. Неслучайно и на Артан Груби и на редица колеги там съм предлагал да се изготвят политически механизми за наблюдение на човешките права и свободи. 

Едно от исканията на българите в Северна Македония е техен представител да бъде овластен да разглежда и да дава мнение по жалби на граждани.

„Не мога да каже дали трябва да бъде омбудсман македонец, българин, турчин, албанец, трябва да бъде най-добрият. Но мога да кажа, че когато в офиса на омбудсмана има българин, в кабинета на Артън Груби има българин, в комисията, която се бори с дискриминацията, има българин, това помага за разбирането на сложните отношения, това помага за задравяването на доверието между властта и гражданите“, коментира българският евродепутат.

Кючюк е на мнение, че понякога България създава впечатление в Европейския съюз, че е безидейна и пасивна по отношение на югозападната си съседка.

„Аз твърдя, че имаме български дипломати, които разбират много добре проблемите и могат да дадат най-добрите решения. Днес в македонското външно министрество има французи, холандци, хървати, словенци, трябва да има и българи, ние да покажем, че имаме готовността, капацитета, но за да се случи всчико това трябва да има среда, приятелство, добронамереност, отношение, бизнес. 

За първи път вчера македонският премиер Димитър Ковачевски заяви по повод предстоящите промени в конституцията, че  вече никой не блокира страната му отвън, а тя сама се блокира по пътя си към Европа.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement