Бюджетът за първите три месеца на годината не е сериозно засегнат от коронавируса, но кризата тепърва ще се отрази на хазната. Това е записано в решението на Министерския съвет, с което се одобрява информацията за изпълнението на бюджета за първото тримесечие на годината. 

Очаква се в парламента да бъдат разгледани различни предложения за намаляването на Данъка върху добавената стойност.

Очаква се в парламента да бъдат входирани предложенията за намаляването на ДДС от 20 на 9 на сто, след като премиерът вече даде заявка, че очаква това да стане факт за ресторантьорите и за книгите.

На този фон опозицията в парламента заяви, че е добре да се помисли и за намаляване на ДДС при други стоки - като лекарствата, храните, детските стоки. Експерти обаче предупредиха, че това крие рискове.

Димитра купува лекарства за нея и съпругът и за 130 лева месечно. Очаква ако ДДС-то за тях бъде намалено, и сметката й да намалее:

От Асоциацията на аптеките отчитат, че ако няма възможност ДДС да бъде намалено за всички лекарства, е добре ставката да падне поне за плащаните от здравната каса. Това ще остави допълнително средства, с които касата може да плаща още лекарства, казва браншът.

И още по-ниското ДДС ще свали цените i ще даде възможност за по-качествено лечение:
 
„Когато имат несигурност в доходите, вижда се много ясно предписани 2-3 лекарства на рецептата и те казват дайте ми само едното, защото за другото нямам пари – това се среща всеки ден!“, каза Николай Костов, Асоциация на аптеките.

Сред другите лансирани идеи е и по-ниско ДДС при стоките за деца до 3 години. Като млада майка Мирена се надява това да се случи, за да намалеят разходите й:

„Памперсите предвид, че бързо се изчерпват, на второ място бих поставила ето нещата за правилното му развитие в случая му взехме тротинетка, която пак е доста пари“, казва майката.

От бранша пресмятат, че с колкото се намали ДДС-то за детските стоки, с толкова могат да поевтинеят и те:

„Дори някой да се опита от търговците да хитрува и да пожелае тази разлика да я прибави към неговата печалба за кратко, пазарът ще го отвее, тъй като другите няма да държат старите цени, а ще ги намалят“, обясни Мариан Колев, собственик на верига магазини за детски стоки.

Според икономисти – намаляването на ДДС за част от бизнеса не е добра идея. Според бившия министър на икономиката Николай Василев това ще отвори кутията на Пандора, защото много бизнеси ще очакват намаляване на ставката:

„Ще има една дълга опашка и ще си говорим за това само няколко месеца и ще си губим времето с въпроса колко дявола ще се съберат на върха на една игла!“, каза Николай Василев, бивш министър на икономиката.

Според Василев различните ставки ще отворят широко и вратата за злоупотреби.