Има рискове при въвеждането на еврото у нас, но ползите са много повече.

Около тази теза се обявиха експерти по време на дискусия, организирана от Съвета за икономически анализи. Според вицепремиера Томислав Дончев два са основните рискове свързани с еврото.

Възможни са колебания в цените на стоките и услугите в първите месеци след приемането на общата валута. Възможен е и риск от бързо задлъжняване предвид лесния достъп до финансиране, ако има прахоснически правителства, посочи вицепримерът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Ползите обаче са много повече:

„По-лесен достъп до финансиране на държавата и по-лесен достъп до икономическите оператори. Ще имаме лесен достъп до кредити. Към март месец 2026 година голяма част от страховете, които се коментират в момента, ще се отминали напълно“, заяви Томислав Дончев.

Експертите очакват да има повече доверие към страната ни, след като тя започне да ползва втората най-силна валута в света. А това може да донесе повече инвестиции и по-високи доходи.

„Доходите на българите, стандартът им на живот да се повишава. За мен влизането в еврозоната е именно една такава възможност - да продължим с по-усилена конвергенция, с по устойчиво нарастване на доходите“, посочи Атанас Пеканов.

Много от транзакционните разходи, които правят сега гражданите, за да обменят валута, когато пътуват, както и бизнесът, който работи с Евросъюза, ще отпаднат.

„Те са от порядъка на един милиард лева на година, което за страна като България и нейния обем на икономиката, според мен, не са за подценяване“, каза старши икономист Десислава Николова.

Очаква се България да се присъедини към еврозоната от януари догодина.  

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK