„Продължават заплатите да изпреварват инфлацията. Темповете не са от 15-17%, както бяха по-рано, но все пак остават 10-12%. Да, оставаме най-бедните в ЕС, но продължаваме да догонваме – на 66% сме от средноевропейските стойности спрямо покупателната способност“.
Това коментира в „Тази неделя“ Петър Ганев, старши изследовател в Институт за пазарна икономика.
"Ако приемем, че цените за основни стоки и услуги са почти еднакви за цялата страна, накрая ти остава нещо, което харчиш, за да си купуваш храна", посочи Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа", за различните доходи на хората в отделните региони в страната.
"Ако икономика, заплатите растат", допълни още той.
Средната работна заплата у нас е нараснала с малко над 11% за година, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Средната заплата в България през март е 2556 лв., а за първото тримесечие на тази година е било 2443 лв.
В отделните региони на страната обаче хората получават много различни доходи. В столицата, където пазарът на труда е най-развит, средната заплата достига 3386 лв. По-ниски, но над 2000 лв. са възнагражденията във Враца и Пловдив.
На другия полюс са Хасково, Видин, Кюстендил и Смолян. Там средната заплата за първото тримесечие варира между 1635 лв. и 1656 лв.
"В райнотите с по-ниски заплати има икономика на ръчния труд, с по-малко вложени знания и капитал, по-ниски заплати. На другите места тази трансформаци отдавна се случи", посочи Петър Ганев.
Какво още коментираха анализаторите - чуйте във видеото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK