Помощите за деца да не са „на калпак“, а спрямо нуждите на домакинствата. Това е една от препоръките в доклада „Бяла книга“ на Института за пазарна икономика (ИПИ), който отчита политиките, които могат да помогнат за растежа след изборите.
Като родител на първокласник Петя Сърбинова има право на помощта от 300 лева и казва, че за всяко домакинство тя е важна. И препоръчва: „Да се дават на куп, защото наистина в началото на годината са най-големите разходи“.
Според икономистите помощта трябва да се реорганизира.
„Хората под линията на бедност да получават нейния пълен размер и нагоре, нагоре, нагоре свиваме делът на тази помощ и стигаме до нула“, обяснява икономистът Адриан Николов от ИПИ.
Според бившият социален министър Зорница Русинова дори месечната помощ от 50 лева за едно дете, която родителите получават, ако имат по-ниски доходи, могат да се преосмислят.
„Те са много символични тези пари, ако искаме да имаме по-високи помощи за по-малко хора, е въпрос на по-добро таргетиране“, категорична е Русинова.
Експертите пък предлагат де се помисли за подкрепа не само по социален признак. „Деца, които имат по-специални постижения – дали в спорта, дали в обучението, да получават по-голяма подкрепа“, обяснява икономистът Стоян Панчев.
Така помощта няма да се насочва единствено към домакинства, които нямат никакъв приход към данъчно-осигурителната система на държавата.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK