1 USD
1.80827 BGN
Петрол
Bitcoin
$69,851.8

„Уестингхаус” започва „да реализира мечтите на България в енергетиката”

БГ Бизнес

Президентът на компанията пристигна в София за среща с премиера Пламен Орешарски

Часове след решението на правителството за реален старт на преговорите с „Тошиба” и „Уестингхаус” за изграждането на нов реактор в АЕЦ „Козлодуй”, президентът на американската компания пристигна в София. В ранния следобяд днес той се срещна се с премиера Пламен Орешарски.

Прогнозата на премиера е, че през 2016 г. може да започне изграждането на централата. Обещаха прозрачност, но право за въпроси на журналисти не беше дадено.

„На срещата представителите на „Уестингхаус” и БЕХ сключиха споразумение, което ще даде възможност в следващите до 9 месеца да се води предварителна работа по съгласуване на техническите и финансово икономически параметри. Аз запазвам надеждата, че подготвителната работа ще бъде извършена в по-кратък период”, заяви министър-председателят Пламен Орешарски.

Главният изпълнителен директор на „Уестингхаус” Дани Родерик нарече днешното споразумение „начало на обща работа”. „Имаме намерение да изградим проект, който ще следва принципите на най-високите световни стандарти за сигурност, същевременно ще допринесе за икономическия растеж и енергийната сигурност на България. „Уестингхаус” е напълно отдадена на това да реализира мечтите на България в сферата на енергетиката”, допълни Родерик.

„Проектът няма да ангажира никакви бюджетни средства. Ще бъде кредитиран дългосрочно най-вероятно от „Ексимбанк” при параметри, които предстои да бъдат уточнени”, увери Пламен Орешарски.

На срещата присъства директорът на Българския енергиен холдинг Боян Боев, когото правителството вчера определи за новия председател на ДКЕВР. Днес Боев подписа споразумението с „Уестингхаус” като представител на БЕХ, защото все още не е освободил сегашния си пост.

В съвместно съобщение до медиите „Уестингхаус” и „Тоиба Корпорейшън” приветстваха решението на БЕХ за строителството на АЕЦ „Белене” и избора на американската технология AP1000, която щяла да осигури „най-високите стандарти на технологична безопасност, висока степен на сигурност спрямо вложените инвестиции, лицензиране според Европейските и световни стандарти и улеснена и модерна технология за строителство”.

По думите на директора на „Уестингхаус” Дани Родерик в момента в света се изграждат осем проекта за нови ядрени централи с тази технология – четири са почти завършени в Китай, а още четири са в начална фаза на изграждане в САЩ. Съвсем скоро предстои подписване на договор за изграждането на още осем реактора AP1000® в Китай. „Уестингхаус” води разговори с още няколко клиента в Европа, относно избора им на технологията AP1000® за развитието на ядрените мощности в техните държави.
 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии