1 USD
1.83147 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,613.2

Затвор и конфискация на имущество за работодатели, които укриват осигуровки

БГ Бизнес

Санкции за служителите няма да има

Затвор и конфискация на имуществото заплашват работодатели, които укриват осигуровки. След няколко неуспешни опита и на предишния кабинет „Борисов” и на кабинета „Орешарски”, този път депутатите решиха - затвор грози работодателите, които укриват социални и здравни осигуровки.

С приемането на бюджета догодина - парламентът одобри и санкциите. Работодател, който е ощетил хазната с над 3 000 лв. от спестени осигурителни вноски може да лежи до 5 години затвора и да плати глоба от 2 000 лв.

Ако са укрити над 12 000 лв., заплахата е конфискация на имуществото и до 8 години зад решетките.

Санкции за служителите няма да има.

Криминализирането на укриването на осигурителни вноски е едно от неотменните искания на синдикатите за дисциплиниране на работодателите и свиване на сивия сектор. Според изчисленията им, това ще доведе до приходи от над 200 млн. лв. повече от осигурителни вноски.

Алекс Златанова работи като сервитьорка в центъра на Благоевград. Момичето е студентка и затова работи само по няколко часа на ден. „На 4 часа се осигурявам, защото съм студентка и няма как да работя повече време, ходя на лекции”, обясни тя.

След завършването си обаче ще държи на пълно осигуряване. „Тогава вече, ако имам сериозна работа, ще се надявам да бъда осигурявана на повече часове, за да може да ми се трупат осигуровките след време, така ще бъде по-добре за мен”, категорична е Алекс Златанова.

От общо 35 души персонал Димитър Бакалов осигурява 33-ма на 8-часов работен ден, на пълната заплата, която получават. „За да се обхванат тези хиляди и хиляди фирми, които работят така, за да ги хванат и да ги хванат и осъдят, това означава, че трябва да имаме поне най-малкото още толкова съдилища в България, а пък да не говорим още колко затвори трябва да се построят през това време”, коментира работодателят.

Според работодателските организации и в момента за пари под масата може да се влезе в затвора, но контролът не е достатъчен. „Този текст демонстрира, че контролните органи не са в състояние или нямат капацитет да управжняват единен контрол върху събираемостта на осигурителните вноски... Отговорността трябва да бъде солидарна - и за осигурителя, и за осигуреното лице, защото и двете знаят за наарушението, а укриването на данъци и в момента е престъпление”, коментира Димитър Бранков от Българската стопанска камара.

В текствоте изрично е записано, че служителите не носят отговорност - дори за съучастие при укриване на осигуровките. „Трябва реформа на цялата пенсионна система, така че да има сигурност, че който плаща осигурвоки, ще получва достойна пенсия – нещо, което не се случва, а дори напротив”, коментира икономистът Десислава Николова.

Според икономистите текстовете може да се окажат противокоснтитуционни - през 2000 г. съдът е връщал подобни поправки в закона.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии