1 USD
1.83147 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,613.2

Висящите интернет кабели – само по селата и в малките квартали

БГ Бизнес

Новият закон отново се опитва да накара доставчиците да използват подземна инфраструктура

Кабелните електронни съобщителни мрежи ще се разполагат подземно, като изключения ще се допускат само извън урбанизирани територии, в урбанизирани територии с до 10 хил. жители и в квартали с такова население. Това предвижда новият Закон за електронните съобщителни мрежи и физическата инфраструктура, приет от депутатите днес.

Не се допуска кабелите да са въздушно разположени в селища с национално значение или места, обявени за резервати с историческо, археологическо, етнографско или архитектурно значение, посочва „Фокус”.

След бурното развитие на пазара на кабелен интернет в началото на века, София, а и повечето големи градове заприличаха селища от Централна Азия заради безразборно пусканите между сградите и по фасадите трасета. Като правило окрупняването на сектора доведе до изоставянето на десетки километри кабели във всеки квартал и пускането на нови от фирмата, наследила абонатите. Освен това, атмосферните явления редовно оставяха хиляди домакинства и фирми без връзка.

Постепенно по-големите фирми започнаха да полагат трасетата си под земята, където надеждността и възможностите за поддържка са по-големи. Все пак обаче останаха и много абонати, които получават интернет по пуснати между стълбовете кабели.

През 2012 г., а после - и през 2014 г. властите проведоха кампания срещу този тип остаряла инфраструктура, като обаче резултати имаше предимно в централната част на София. С новите текстове вероятно ще има нови акции срещу висящите кабели, но горната граница от 10 000 жители на квартал вероятно ще означава запазване на много трасета – тенденцията през последните години е към обособяване на по-малки квартали, а не на обединяването им.

МС по предложение на транспортния министър ще определя правилата за разполагане и демонтаж на електронни съобщителни мрежи. Комисията за регулиране на съобщенията ще решава споровете за достъп до съществуваща инфраструктура, включително определяне на цени за достъп и координиране на строежи. Представители на по-малки доставчици през годините многократно са се оплаквали, че са им искани твърде големи суми за достъп до шахтите, в които могат да полагат кабели.

Със закона се създава Единна информационна точка, която да осигурява достъп на мрежовите оператори до срокове, инфраструктура, планирани дейности по строителство.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии