1 USD
1.80827 BGN
Петрол
Bitcoin
$69,851.8

В Училището по роботика децата учат физика и математика, докато се забавляват

БГ Бизнес

Основателите се гордеят с успешно решените задачи и се борят да разчупят стандартния училищен подход

Учи, докато се забавляваш - това е мисията на Училището по роботика. Там децата се научават да мислят, да грешат, да създават и да бъдат оригинални. И докато сглобяват следващия си робот, малките умници трупат знания по физика, математика и информационни технологии.

„Не е трудно да направиш робот – много е лесно. Само трябва да намериш някакви, които да прикрепят двигателя достатъчно добре, за да не се клати и предни колела, за да не падне напред”, обясни 9-годишният Атанас Маринов.

„Аз обичам легото и затова съм тук и си представям всякакви неща да прави роботът - да може да ми пише домашните, да е иконом”, сподели 8-годишният Константин Гьошев.

Основателите на Училището по роботика Екатерина Митова и Иван Божилов вярват, че всяко дете се ражда творец. Гордеят се с успешно решените задачи и се борят да разчупят стандартния училищен подход.

„Най-важното, което им даваме, е това, че те тук сами преоткриват света и сами се борят с проблемите. Сами научават много неща и по този начин ги научават много по-качествено. Научават се да мислят, да се борят с проблемите, а не да зазубрят някой текст от някой учебник”, обясни Иван Божилов.

Само за четири години Училището по роботика печели награди за най-добър стартиращ бизнес, изключителни млади предприемачи, „Новатори в образованието” и „Иновативно новостартирало предприятие”. Зад наградите обаче се крият много труд, време и споделеният опит на предприемачите, които вече са минали по пътя на успеха.

Днес Екатерина и Иван признават, че никога не биха имали смелостта да стартират бизнес без помощта на програмата Учебна компания за студенти на „Джуниър Ачийвмънт”.

„Най-вече ми помогна, като разчупи гледната ми точка, защото дотогава никога не съм си представяла, че ще изляза от рамките или на държавно учреждение, или на частна фирма, но никога не съм си представяла, че аз ще стартирам нещо”, призна Екатерина Митова.

„Нещата някак си се формулираха по-лесно. Вече имах някакъв опит, но е много по-добре точно когато си си ударил главата няколко пъти, всичко да се формулира и систематизира, и то от хора с опит, хора от бизнеса, което е доста важно. Т.е. не някой професор, който е написал пет учебника, а някой, който е минал по този път и знае доста”, коментира Иван Божилов.

Програмата Учебна компания за студенти е призната от Европейската комисия за „Най-добра практика в обучението по предприемачество”. Целта ѝ е да помогне на студентите да разчупят мисленето си и да учат извън стандартните методи.

„Ние разчитаме, че студентите си имат теоретичните знания в технологичната област, в която те са подготвени, но според нас е много важно те да имат познания както за хората, така и за организацията, а още по-важно за съвременния свят - да знаят какво е това бизнес, какво е това пазар, маркетинг. И най-доброто според мен - чрез Учебна компания ние им помагаме да разберат, че провалът е най-важното нещо, защото според мен няма човек, който се е научил да ходи, без да падне”, обясни Петко Русков, директор „Академични програми" в „Джуниър Ачийвмънт” България.

Допуснатата грешка е най-добрият опит, казва Боян Петков. Повече от 10 години той се занимава с планиране, производство и логистика. Той е един от менторите, които ще ръководят следващата група студенти, които мечтаят да се потопят в света на предприемачеството.

„Менторството е част от нашата култура. Ние като ръководители и като хора имаме нашия собствен опит. И да можем да го дадем на един млад човек, който сега започва, е страхотно!”, сподели Петков, който е директор „Техническа функция" в „Кока-Кола ХБК България”.

„Виждаме голямата страст и голямото желание, което е абсолютно необходима предпоставка. Това, което понякога ни притеснява, е, че днешното поколение няма тази търпимост и това нещо, по което трябва да поработим всички заедно. Защото успехът не идва много бързо в общия случай. И трябва човек да има нагласата, че усилията се възнаграждават с успех. Важни са първите стъпки - да тръгнем с хъс, енергия и скорост, но трябва да сме достатъчно толерантни и търпеливи да извървим пътя до успеха”, подчерта Боян Петков.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии