1 USD
1.83027 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,726.2

"Уестингхаус" обяви споразумението за VII реактор на "Козлодуй" (ОБНОВЕНА)

БГ Бизнес

Гарантира да намали регионалната безработица с 4%

Aмериканската енергийна компания „Уестингхаус“ обяви, че е подписала акционерно споразумение за разширяване на ядрените мощности в АЕЦ „Козлодуй“. Това се е случило след консултации с всички български политически партии, става ясно още от съобщението до медиите (вижте целия текст ТУК).

От "АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” ЕАД потвърдиха за споразумението, като посочиха, че то ще влезе в сила, след като бъде одобрено от следващото правителство.

Изграждането на американски реактор в Първа атомна е обект на сериозна полемика от месеци, тъй до този момент страната ни си е сътрудничила само с Русия в подобни проекти. И до момента редица експерти изразяват съмнения по отношение на целесъобразността на новата мощност.

По-рано икономическият министър в оставка Драгомир Стойнев обяви, че споразумението е само първа стъпка и „ако няма съгласие от следващото правителство, всичко приключва”. От компанията също уточниха, че „това и всички бъдещи споразумения по проекта ще бъдат одобрявани от следващите български правителства”.

От собствената му партия нападнаха решението за споразумението, а през пресцентъра на МИЕ Драгомир Стойнев обяви, че вътре в БСП трябва да се проведе дебат за енергетиката.

Номер 7

След преговори българската страна е избрала ядрения реактор на „Уестингхаус“ АР1000. Компанията твърди, че ще предостави цялото оборудване за реактора, проектирането, инженеринга и горивото за него. През следващата година „Уестингхаус“ ще проведе конкурентен търг, в съответствие с българските и европейските правила за провеждане на обществени поръчки, за изграждането на реактора. Очаква се в процеса на строителството да се включат български и международни строителни компании, казват още от компанията.

„Уестингхаус” твърди, че 3500 местни работници ще бъдат наети на място в хода на строителството и допълнително 15 000 работници ще участват в свързаната мрежа за доставки. Предвижда регионалната безработица около строителната площадка да бъде намалена до 9% - с 4 на сто под настоящото ниво от 13%.

„След като реакторът бъде завършен, неговата експлоатация ще изисква между 500 и 800 висококвалифи цирани специалисти. Ще предостав им обучение и подкрепа от академични и корпоративни партньори, за да се даде възможност за изграждане на български експертен капацитет - специалисти да бъдат готови за изграждане и експлоатация на следващото поколение ядрени съоръжения”, се казва още в съобщението на компанията (вижте информационна справка за реактора ТУК).

Планира се реакторът АР1000® да влезе в експлоатация до 2023 г. Като базова мощност с нулеви въглеродни емисии, блокът ще отговаря на изискванията на българското и на европейското законодателство за конкурентоспособна и нисковъглеродна енергия за следващите 60 години, обещават от „Уестингхаус”.

Компанията изпраща и уточняваща информация под формата на въпроси и отговори (вижте я ТУК).

И колко ще струва?

В изнесената информация не се посочва цената на проекта, която била поверителна. Това стана повод за нови обвинения в задкулисни уговорки.

„Цената на реактора е 5 милиарда и 300 милиона долара. По сегашния курс към еврото, това е повече от цената на двата реактора в Белене”, каза по-рано днес Румен Овчаров,

„Преди два месеца унгарците сключиха договор с Русия за изграждане на два блока за цена 12 милиарда евро. Тоест, 6 милиарда на блок евро. По тази индикативна цена, която се преговаря, нашият 7 блок излиза 4 милиарда евро”, посочи главният изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй” Иван Генов.

Според шефа на атомната централа държавата на първо време ще трябва да осигури 70% "рисков капитал" за един милиард долара. Американците дават 300 милиона.

„Те още от началото излизат - започваме да им връщаме парите и те излизат от това акционерно дружество. Централата си остава 100% собственост на АЕЦ Козлодуй, тоест на държавата”, заяви Генов.

Според икономисти, цената от над 5 милиарда долара е реалистична, но проектът носи други рискове. „В близките 15 години аз не виждам такова потребление, което да изисква такава мощност. А тук, както и при Белене каруцата се слага пред коня. Такъв един проект, такава една мощност, ще държи цените нагоре”, подчерта Красен Станчев от Института за пазарна икономика.

 Във Вашингтон са доволни

Днешното споразумение между атомна електроцентрала "Козлодуй" и "Уестингхаус" е пример за международно партньорство, което допринася за важните интереси и на България и на САЩ.

Това каза американският Секретар по енергетиката д-р Ърнест Мониз, цитиран от американското посолство у нас. "Изграждането на реактора AP1000 ще предостави най-новата американска технология, което ще допринесе за енергийната сигурност на България и опазването на околната среда", добави Мониз.

Посолството на САЩ у нас приветства подписването на Акционерното споразумение между "Уестингхаус Електрик Къмпани" (WEC) от една страна и АЕЦ "Козлодуй" от друга, за по-нататъшно проучване на възможността за изграждане на реактор Уестингхаус AP1000 в АЕЦ "Козлодуй". Споразумението е резултат от дискусии, чието начало бе поставено преди няколко години. То е важна стъпка напред в продължаващите търговски преговори между "Уестингхаус" и АЕЦ "Козлодуй" и възможност за разширяване на икономическите и търговските връзки между САЩ и България. Както WEC отбелязва " това и всички следващи споразумения подлежат на разглеждане от бъдещи правителства".

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии