1 USD
1.83594 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,468.9

Твърдото гориво няма да поскъпва

БГ Бизнес

В случай на голямо търсене и запасяване обаче може да има увеличение на цените с до 5%

Цените на въглищата и дървата за огрев са в застой за предстоящия отоплителен сезон. Доставчици обаче не изключват, в случай на голямо търсене и запасяване, да има увеличение на цените с до 5%.

Въглищата си остават най-масовият начин за отопление. Те се продават на цени от 100 до 160 лв. за тон, в зависимост от големината на блоковете и калоричността им. Кубик дървесина, нарязана на цепеници, пък се търгува от 85 до 120 лв.

Целогодишни спестявания

Баба Пиринка и дядо Тома са от Банско. През зимата за тях най-важно е да имат дърва за огрев. Купуват бук, защото топли най-много. „700 лв. си вървят за дърва, когато е топло, вече към 11 часа спираме, да не тупаме, зимата си е дълга и така. Няма пари за парно, двама души, няма смисъл”, казва възрастната жена.

Семейният бюджет включва двете пенсии - общо около 400 лв. За да си купят дърва сега, са спестявали от миналия август.

Цената е водеща за клиентите, казват и от фирмите, които търгуват с дървесина. Ако не искате да насърчавате незаконната сеч, искайте касов бон или фактура за закупените дърва.

„Документът е показател за това дали дървесината е добита по законен начин и дали съответният търговец има право да я продава. Частите на дървата трябва да бъдат маркирани с горска марка”, обясни Бисер Владимиров, който е регионален мениджър във фирма за горива.

Ако зимата не е много снежна, за топло са нужни около 10 кубика дърва, изчисляват експертите. Най-предпочитани са тези от дъб и бук. При въглищата количеството е между 7 и 10 тона.

Семеен бизнес

С търговия на въглища, семейство Тодорови се занимават от две години. Дъждовното лято тази година си е казало думата - продават по-малко. „Понеже хората искат да си приберат въглищата по домовете сухи, да не им е мокро, като ги прибират, малко се изчаква времето”, обясни търговецът Валентин Тодоров.

80 на сто от всички въглища, с които се топлим, са от чужбина. За последно цената им е скочила шоково през 2012 г., когато заради тежката зима вносът е спрял, а хората са се презапасяли.

Вече обаче има и алтернативи. През последните години хит на пазара са пелетите. Те имат формата на малки цилиндрични гранули и се произвеждат от дървесни отпадъци. Освен пелетите, като заместители на дървата за огрев и въглищата, се ползват стърготините и екобрикетите.

От бранша казват, че евентуален поскъпване на въглищата и дъвата за огрев може да се очаква само ако скочат цените на дизела и бензина, защото разходите за транспорт и доставка се калкулират в пазарната цена на твърдото гориво.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии