1 USD
1.80911 BGN
Петрол
Bitcoin
$70,477.0

Търговците удрят в грамажа на стоките

БГ Бизнес

Най-чести нарушения са открити при олиото, захарта, боба, ориза, млеката и месните продукти

Над 60 000 продукта е изтеглила от производителите и магазините Агенцията по метрология през 2014 година заради разминаване в грамажите и различни други нередности.

Най-чести нарушения са открити при олиото, захарта, боба, ориза, млеката и месните продукти.

Написаният грамаж на етикетите често се разминава с реалния с 50-100 грама.

Повечето нередности са открити и спрени още преди да излязат от производителите, но не малка част от стоките са изтеглени и от магазините.

Това е изключително сериозен резултат от работата на колегите от „Метрологичен надзор”, заяви Валентин Чиликов, главен секретар на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.

„При проверка на ел. уреди, пиротехника и детски играчки има 138 заповеди за изтегляне от разпространение. От пазара е изтеглено 41 362 литра автомобилен бензин А-95Н и 185 160 литра горило за дизелови двигатели. Почти 3800 са проверените асансьори, 504 са подадени сигнали за Дирекцията за инспекция държавен и технически надзор”, каза още той.

Чиликов обясни, че са извършени редица действия по съвместна работа с Агенция „Митници” като има над 151 уведомления за 1326 продукта.

Андрей Попов установил, че купения от него плик тежи около 700 грама, а се продава за килограм. Сигнализирал институциите, но без резултат. „Ако сега отидем и отново купим същия продукт в същия магазин пак ще се окаже, че се разминават с минимум 10-15% от това, което трябва да са по стандарт”, казва той.

В магазините развиват друга практика – предлагат в насипен вариант, колкото се може повече продукти. Клиентите ги купуват повече, защото не могат да ги ударят в грамажа, а е и по-евтино.

„Измерва се все пак пред него, така че предпочита такава стока, която може да я види на момента”, обяснява Веселка Танчева, която е управител на магазин.

По закон разминаването в написания и реалния грамаж може да бъде не повече от 5%. Контролната агенция обаче е установила фрапиращи случаи, където липсвали 50-100 милилитра най-вече при олиото.

„Това означава, че той отива в магазина и си купува олио, което има означение 1 литър, а всъщност си купува 950 милилитра да речем или 960 милилитра”, казва Павлина Данаилова от Агенцията за метрологичен и технически надзор

Агенцията по метрология изнесе подробности и около качеството на горивата, които сипваме в резервоарите си. Оказва се, че през изминалата година 14% от дизела и бензина са дали отклонения. Най-често става въпрос за смесване на горивата при транспортирането им или при зареждане.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии