1 USD
1.83147 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,613.2

Сривът в строителството продължава, надеждите са за ВиК проекти

БГ Бизнес

От бранша се оплакват и от това, че обществените поръчки се печелят от няколко големи фирми

Сривът в строителството продължава. На Димитровден, когато бранша отбелязва професионалния си празник, потърсихме къде са най-сериозните проблеми пред сектора у нас. Според камарата на строителите инвестициите в строежи, които остават нереализирани към днешна дата е за 19 млрд. лв. С прости думи казано, това означава, че строителя е вложил свой капитал, или е взел банков кредит, но парите не са му стигнали и в крайна сметка реално остава на загуба, а в най-лошия случай фалира.

Над 160 млн. лв. са задълженията на общините към строителния бранш. Надеждите сега са в реализирането на ВиК проекти в инженерното строителство, което заема малко над 40 % дял в строителния сектор.

От бранша се оплакват и от това, че обществените поръчки се печелят от няколко големи фирми. За да се промени порочната практика, министерство на инвестиционното планиране инициира законодателни промени. В нова наредба ще бъде записано, че проектите на стойност над 10 млн. лв. ще бъдат разделяни на части, така че за тях да могат да се борят и малки фирми.

Равносметката за камарата на строителите не е от най-приятните - едва 3-4 % ръст на жилищното строителство главно заради инвеститорския интерес на чужденци по Черноморието и над 19 % спад в инженерното строителство.

„Преди година-две ние изграждахме големите проекти, свързани с изграждането на магистралите - там, където бяха осигурени голям обем работа и съответно много средства. Съответно тези проекти са вече завършени, така че е нормално те да бъдат по-малко за следващите дейности’, обясни Светослав Глосов, председател на УС на камара на архитектите в България.

Малко над 4200 са регистрираните строителни фирми, като увеличението спрямо миналата година е с 450 нови дружества. Изводът на бранша е, че ситуацията в строителството наподобява картината у нас през 2006 г. По-предприемчивите в бранша смятат, че изход от затворения кръг - липса на клиенти - липса на пари - липса на поръчки е строителството на екокъщи. Като тази, разходката в която беше истинско удоволствие за екипа ни. Всяка една от стаите е съобразена с посоките на света, а заради конусовидната форма е строителят е категоричен, че се отоплява и по-лесно.

„Чрез архитектурата и строителството може да се въздейства върху психическото и физическо здраве на хората. Една сграда може както да разболява хората и да изсмуква жизнените им сили, така и да ги зарежда, да се чувстват здрави, да се чувстват креативни”, обясни строителят Светослав Вълчев.

Едва ли екокъщите ще спасят строителите от фалит, но такива поръчки са рядкост. А иначе малките фирми предпочитат да работят за клиент - физическо лице. Защото прибягването до банков кредит за реализирането на голям проект крие сериозни рискове. Строителите казват, че в много случаи се стига до това, да работят само за банката.

В тази ситуация обществените поръчки остават една от големите надежди за изход от кризата. В подготвяната от министерство на инвестиционната планиране наредба се предвижда още строителите да се състезават само с ниска цена при гарантирано качество. Идеята е да се спрат обжалванията, защото в тръжните условия, ще бъдат записани всички изисквания за качество на проекта, използвани технологии и дори материалите.

С надеждата, че новите правила ще заработят в кратки срокове, пожелаваме честит празник на всички строители и на всички, които празнуват днес Димитровден.
 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии