1 USD
1.83957 BGN
Петрол
Bitcoin
$66,935.4

По-малко банкови карти, повече онлайн търговия

БГ Бизнес

Така нареченият „фишинг" обаче и залагането на стръв онлайн, все повече си пробиват път

Броят на банковите карти в България намалява, а обемът на интернет търговията нараства – това показват данните на Българската народна банка, а експерти отчитат, че онлайн пазаруването е по-сигурно.

Ясната тенденция за намаляване на броя на картите не е чувствителна, но е показателна. Причините са различни, както от гледна точка на сигурност, така и от гледна точка на удобство.

В същото време все повече българи предпочитат онлайн пазаруването, където може да се действа само с разплащателна сметка. Хит сред стоките, които българите пазаруват през интернет, са дрехите. Мнозина използват мрежата за пътувания, резервации и покупка на самолетни билети. Напоследък път си пробиват храните, напитките и стоките за ежедневна употреба.

Десислава Досева е от хората, които залагат на сигурно. Не ползва банкови карти и купува оналйн само когато организира пътувания. „Нормално е да имаме притеснения, защото ако сме банка, ние си плащаме на софтуерни специалисти да ни пазят компютрите, но всеки частен потребител в дома си не е наясно как точно да защити компютъра си”, смята младата жена.

Сърфирането в интернет и дистанционните покупки са по-защитени, твърдят специалисти. Така нареченият „фишинг" обаче и залагането на стръв онлайн, все повече си пробиват път. „При набирането на съответния код или при използване на ваша банкова информация, съответните извършители на това престъпление „фишинг" стигат до ваша криптирана, банкова лична информация и постфактум я използват или спрямо ваша кредитна карта или съответно при транзакция онлайн”, обяснява юристът и специалист по интелектуална собственост Атанас Костов.

Способите за пробиви са различни - измамниците могат да фалшифицират сайта на вашата банка с цел потвърждаване на кодове, пароли или лична информация. „Изобщо няма да ги дам своите лични данни. Не бих ги дала на друг, освен там където съм наясно”, категорична е Десислава Досева.

Скимирането и копирането на данни директно от картата е в пъти по-разпространена практика, но сигурността в глобалната мрежа също не е гарантирана. „100% е сигурно, докато оператора, който пренася данните, не бъде хакнат и не бъдат откраднатите тези данни”, казва Валентин Маринов, който е изпълнителен директор на бизнес издание.

При пробив в системата обаче връщането на парите е далеч по-трудно, отколкото при източване на банкова карта, убедени са юристите. „Когато сезирате сектор „Компютърни престъпления” към ГДБОП, може да получите различни странни отговори”, предупреждава адвокат Костов.

Иначе казано, българското законодателство не е прецизирано и затова личната информация трябва да се споделя внимателно.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии