1 USD
1.83027 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,726.2

Оманците искали да оздравят КТБ, но без Василев

БГ Бизнес

Конкретна оферта щяло има след оповестяването на резултатите от одита

Оманският фонд е заявил интерес за оздравяване на Корпоративна търговска банка (КТБ), но без участието на мажоритарния собственик Цветан Василев. Това става ясно от писмо, изпратено до премиера Георги Близнашки, финансовия министър Румен Порожанов и БНБ и цитирано от агенция ПИК.

Преди дни Цветан Василев заяви, че БНБ мълчи за подадена оферта за възстановяването на поставената под надзор финансова институция. Централната банка обаче обяви, че до 18:00 часа вчера такава оферта не е постъпвала.

От финансовото министерство потвърдиха пред bTV за получаването на писмото, в което вторият по големина акционер в Корпоративна търговска банка заявява интерес към оздравяването й заедно с вече познатия австрийски фонд ЕПИК и нов партньор - "Джемкорп" и "Фрешфийлдс".

От Оманския фонд настояват в рамките на тази седмица да се проведе среща с БНБ, но не коментират нито план за преструктуриране, нито предлагат конкретна сума за ликвидна или капиталова подкрепа за КТБ.

Посочва се, че това може да стане ясно след като се видят резултатите от внесения вчера доклад на одиторите в БНБ. Също така в писмото се настоява да има яснота каква може да бъде държавната помощ.

От Фонда подчертават, че незабавно трябва да се вземат мерки за да се запазят активите на КТБ и дъщерните й дружества, както по време на периода на квестурата, наложена от БНБ, така и по време на преходния период, който би бил необходим.

След като вчера квесторите внесоха докладите на „АФА”, „Делойт” и „Ърнст енд Янг” за състоянието на КТБ, се очаква днес или в близките дни централната банка да обяви заключенията на одиторите. По-рано главният прокурор Сотир Цацаров призова управителя на БНБ Иван Искров да направи документите изцяло публични.

Според анализатори е много вероятно одитът да покаже, че КТБе с отрицателен капитал и така лицензът й да бъде отнет.

Към "Виктория", по-малката банка в групата на Цветан Василев, интерес проявиха и руснаци.

Пълния текст на писмото на Оманския фонд, ЕПИК и новите им партньори можете да прочетете на следващата страница!

Ние, Генералният Държавен резервен фонд на ОМАН (ГДРФ), ви пишем в качеството си на акционери на Корпоративна Търговска Банка (КТБ) заедно със нашите партньори от консорциума.

Както  в предходна кореспонденция ви уведомихме, нашият екип не престана да търси решения за спасяването на КТБ. Знаете, че по време на нашата среща от 10 юли 2014 представихме на вас и на други Български Държавни официални лица рамково предложение за съвместно управление на банката.

По конкретно, предложихме да бъдат избрани нови членове на Надзорния съвет на Корпоративна Търговска Банка и те да поемат управлението на банката. Това предложение предполагаше новият надзорен съвет да смени президента на КТБ (Акционера Бромак) с директор от БНБ и предвиждаше да бъдат извършени две други смени с цел БНБ да получи  необходимите гаранции за правилното управление на банката. Бяхме информирани от вас, че това предложение би било приемливо ако беше представено по рано, но по същество то беше отхвърлено по време на нашата среща от 10 юли 2014.

От тогавашната ни среща до сега отправихме няколко и все по настоятелни искания за информация, на която, в качеството ни на акционери имаме право, с което също така непрекъснато потвърждавахме нашия интерес за решаването на кризата. Подготвихме същевременно проект на action план за незабавна дискусия с БНБ и изисквахме среща за съгласуване на съвместни действия с БНБ за незабавното отваряне на КТБ, като в тези си искания се основавахме на ролята на БНБ като заинтересувана страна и ключов държател на дяловото участие в банката  от 20 юни 2014 именно поради суспендирането на правото на гласуване на двамата най-големи акционери в КТБ, които практически бяха подчинени на квестурата, назначена от БНБ на 20 юни 2014. Не на последно място ви информирахме, че ЕПИК беше нает като консултант в тази сделка.

В хода на този процес различни потенциални инвеститори изразиха интерес да участват в рекапитализацията на КТБ. Бихме искали да поканим някои от тях да участват в разговорите с вас и други Български институции по въпроса за рекапитализацията. По този начин бихме оптимизирали този процес и бихме спестили време. При необходимост ще поканим и други инвеститори. които да се присъединят към консорциума на по късен етап, когато евентуално определени параметри биха били изяснени и за страните би съществувала по-голяма яснота.

Възползваме се от възможността да представим Джемкорп Капитал ЛЛП като потенциален инвеститор, който изрази интерес да се присъедини към консорциума. Ние приветстваме тяхното участие и по този начин заявяваме за попълването на трите водещи позиции в консорциума, състоящ се от Генералния Държавен резервен фонд на ОМАН, ЕПИК и Джемкорп.

Що се отнася до твърдите предложения, включващи конкретни и обвързващи ангажименти за инвестиране и цифри, моля отбележете че те може да се очакват само след като се постигне споразумение по виталните параметри, в това число след като отговорите на въпросите какъв е размерът на необходимия капитал (ликвидност и активи), размерът на средствата за депозиране и какъв вид помощ правителството би осигурило по отношение на вложенията и рестрикциите за теглене на средства. Очаквахме отговор поне на някои от тези най-важни въпроси. Бихме искали също така да подчертаем, че незабавно трябва да се вземат мерки за да се запазят активите на КТБ и дъщерните й дружества както по време на периода на квестурата, наложена от БНБ, така и по време на преходния период, който би бил необходим в контекста на прекалено дългия период, през който движението на капитали в банката бе подложено на жестоки рестрикции.

С цел да започнем директни дискусии за спасяването на КТБ, бихме предложили среща с вашия екип, натоварен с казуса КТБ, за предпочитане през седмицата, започваща на 20окт 2014. От наша страна ще участват представители на Генералния Държавен резервен фонд на ОМАН, ЕПИК, Джемкорп и Фрешфийлдс. Предлагаме да обсъдим потенциалната рамка и графика за решаване на проблема, както и технически детайли относно първоначалните резултати за състоянието на КТБ.

  • Делото "КТБ" започва на 13 декември в спецсъда
  • Няколко хиляди страници по-късно, ще има ли възмездие за КТБ?
  • Иво Прокопиев: КТБ струва две години работа на цялата държава
  • Корнелия Нинова: „Моделът КТБ” е огледалото на прехода
  • Съдия Виржиния Петрова ще гледа делото за КТБ
  • Адвокатът на Цветан Василев: Не очакваме справедлив процес
  • Прокурорът по делото „КТБ”: Пеевски не е сред обвиняемите, както и Путин и Обама не са
  • Прокуратурата подробно разказа как Цветан Василев се възползвал от парите на КТБ
  • Делото „КТБ” влезе в спецсъда
  • Днес трябва да излезе многотомникът „Обвинителен акт за КТБ”

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии