1 USD
1.80827 BGN
Петрол
Bitcoin
$69,851.8

Нов закон за ипотечните кредити защитава по-добре потребителите

БГ Бизнес

Текстовете трябва да отговорят на европейското законодателство

Нов закон за ипотечните кредити, чиито текстове трябва да отговорят на европейското законодателство, предвижда строги санкции за консултантите, подвели клиенти, както и уеднаквяване на начина, по който ще се изчисляват всички разходи по заема.

Банките ще продължат да могат да променят лихвите по кредита, ако индексът, с който са обвързани, тръгне нагоре. Това ще може да се прави най-много веднъж или два пъти в годината. Банката ще бъде длъжна преди промяната да предоставя нов погасителен план.

Добрата новина засега е, че въпреки очакванията от преди година, тези индекси остават на дъното и дори падат, а докато кризата в еврозоната не приключи няма да тръгнат нагоре.

Жанет Петкова търси апартамент от няколко месеца. Част от парите за имота са спестени, а за останалите търси подходяща оферта за ипотечен заем. „Условията са подходящи, бих могла да си позволя да плащам вноска до около 600 лева на месец и си казах „защо не”, обяснява тя.

По-ниските лихви по кредитите от началото на години са повишили търсенето отчитат брокери. „По-малко време отнема на един купувач да намери имота си, тъй като е много малко предлагането. Показва му се абсолютно всичко, което е на пазара и купува по-бързо”, казва и брокерът Светлана Тaшева.

А според кредитни консултанти европейските правила, които скоро трябва да станат факт и у нас, ще дадат по-голяма защита на потребителите и ще ги предпазят от неприятната изненада на по-високите месечни вноски и лихви, дори и индексите, по които се определят, да се повишат.

„Дават права на потребителите много лесно да управляват кредита си и когато тези индекси започнат да се повишават, да могат да го рефинансират и предоговорят и да го поддържат на най-изгодното за тях ниво”, смята кредитният консултант Тихомир Тошев.

Новият закон предвижда и санкции за некоректни кредитни консултанти. За да се нарече посредник, кредитният консултант трябва да представлява поне 2/3 от банките. Така ще се избегнат банкови посредници, които подвеждат клиентите си с уж избор между няколко оферти, когато те реално представляват само една единствена банка.

И още – сравняването на кредитните оферти, дори и с ипотека трябва да се улесни.

Годишният процент на разходите т.е. цялата цена на кредита ще трябва да включи всички такси, както и тези за оценка и вписване на имота. Така потребителят ще може по-лесно да сравни офертите. Ако годишният процент на разходите е близък до лихвата, това означава, че няма допълнително оскъпяване.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии