1 USD
1.83027 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,726.2

Кирил Домусчиев иска политиците да слушат съветите на КРИБ

БГ Бизнес

Председателят веднага уточни, че „организацията не се превръща в паралелна власт”

Председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев настоява правителството и политическите партии да се съобразяват повече с оглавяваната от него организация. „Идеята на КРИБ и преди, и сега при моя мандат – е ние да бъдем организация, която да участва на партньорски начала, да подпомага правителствата и партиите при вземането на решение”, заяви Домусчиев в предаването „Лице в лице” по bTV. Той веднага уточни, че „КРИБ не се превръща в паралелна власт” и иска да си партнира добре и с другите работодателски организации.

„Най-голямата експертност е при нас – във всеки бранш имаме най-добре подготвените специалисти”, допълни Домусчиев, като за пореден път отбеляза, че той самият не разбира от всичко.

Той обаче изрази възражение срещу „една несправедливост” от 2012 г., когато Министерството на труда и социалната политика въведе критерии за национално представителство на работодателските организации, според които КРИБ не е най-голямата.

„Ние закарахме няколко палетни колички с документи в Социалното министерство и заявихме, че имаме 10 800 членове с над 800 000 служители. След това министерството каза, че КРИБ не е най-голямата – Асоциацията на индустриалния капитал в България била по-голяма. Българската търговско-промишлена палата пък е представила една папчица. Не знам колко члена има БСК и колко има АИКБ”, заяви Кирил Домусчиев.

„Това е все едно да има избори и вие да пуснете бюлетина, но никой да не отвори кашоните и да провери има ли бюлетина, за кого е, а да обяви резултатите. Искам просто да отворят кашоните, за да се види кой кой е. Има страх някои неща да се покажат”, продължи Кирил Домусчиев.

В момента и КРИБ, и АИКБ, и БСК и БТТП участват в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Членската им маса няма значение за тежестта им при вземането на решения в консултативния орган.

Все пак Кирил Домусчиев разказа, че КРИБ „разчита на Министерството на финансите” да изработи методика, с която да може да се изчисли каква част от брутния продукт на частния сектор се произвежда от компании-членки на организацията.

„Имаме страшно много нови членове, все сериозни компании. В рамките на месец сме обработили само 68 молби за членство, защото имаме по-консервативни критерии – да няма никакви съмнения за работа в сивия сектор, проверяваме данни за плащане на данъци, свързано е и с издаването на поне три референции от компании членки, които са гаранти за тази компания”, обясни председателят на КРИБ.

Той се похвали, че през последната седмица в Конфедерацията са приети още СИБанк, Първа инвестиционна банка и Банката за развитие. „С тях няма банка в България, която да не е член на КРИБ”, подчерта Домусчиев и допълни, че организацията се разширява и към медиите. „Наши членове вече са „Стандарт”, „Труд” и „24 часа” с цялата им група, Нова тв и bTV, което е добре. Няма чужд инвеститор, който да не е наш член”, продължи Домусчиев.

Реформи и „комсомолци”

Председателят на КРИБ обясни и определението „комсомолец”, с което описа социалния министър Ивайло Калфин. „Думичката комсомолец, която в КРИБ толкова използваме, е събирателно понятие – това са хора, които са се развивали предимно по линия на партийното строителство. Те никога не са се чудили в края на месеца как да платят заплатите на работниците си, защото не са си продали стоката или някой клиент не им се е издължил. Накрая такива хора стават министри”, посочи Кирил Домусчиев.

В този ред на мисли той коментира и бившия икономически министър от кабинета „Орешарски” Драгомир Стойнев. „Един министър, който в живота си не е купувал нищо и не е ръководил нищо, да прави индустриализация и мегапроекти – не е необходимо да имаш образование, но поне се консултирай с компетентните хора”, заяви той.

„Политическите решения не са реформи. Има проблеми в енергетиката - вдигаме цената на тока; има проблеми в НОИ - вдигаме осигуровките; има проблеми в държавата - вдигаме данъците – това са решенията на комсомолците. Някой си мисли проста икономика – вдигаме едни неща и потичат едни пари. Не става така”, категоричен бе Кирил Домусчиев и предупреди, че с такъв подход много компании биха минали в сивия сектор.

„Препоръчвам на всички министри да слушат внимателно финансовия министър, а не да му дават акъл”, заяви накрая Кирил Домусчиев, който в предишно свое интервю пред bTV декларира огромно доверие лично на премиера Бойко Борисов и на всички министри в кабинета му.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии